Rozliczenie roczne PIT za 2017 rok

Czy warto rozliczać PIT razem ze współmałżonkiem?

Podczas składania corocznego zeznania podatkowego warto zastanowić się, czy bardziej opłacalne jest składanie oświadczenia samemu, czy wraz ze swoim współmałżonkiem lub współmałżonką. Może się bowiem okazać, że rozliczenie się wraz z naszym mężem lub żoną może dać nam niemałą korzyść podatkową. Kiedy więc najrozsądniej jest złożyć wspólne zeznanie podatkowe?

Na czym polega wspólne rozliczenie PIT, ile można oszczędzić?

Przy wspólnym rozliczeniu, kiedy składane są w jednym zeznaniu PIT-y obojga małżonków możemy liczyć na niemałe ulgi. Na podatku dochodowym możemy zaoszczędzić nawet do 12,5 tys. zł w ciągu roku. Wspólny PIT polega na zsumowaniu dochodów obojga małżonków. Później kwota dzielona jest na pół i od niej obliczany jest dopiero podatek dochodowy.

W przypadku rozliczania się osobno podatek naliczany jest osobno na kwotę zarobioną przez żonę i osobno przez męża. Zsumowanie obu tych kwot jest więc znacznie bardziej opłacalne. Tym bardziej, jeśli małżonkowie zarabiają inne kwoty. Jeśli jedno z małżonków zarabia duże sumy pieniędzy – np. około 170 tys. i więcej rocznie i dochody przekraczają próg podatkowy – 85 528 zł, to opodatkowane są stawką PIT 32 proc., a nie 18 proc. Wtedy współmałżonkowi, który zarabia mniej, opłaca się rozliczać wraz ze swoim małżonkiem. Przede wszystkim osoba, która zarobi mniej, a rozlicza się oddzielnie, nie może liczyć na żadną ulgę podatkową ani odliczenie, a wspólne rozliczenie się z żoną, czy mężem, który zarobił więcej pozwala na obniżenie stawki podatku PIT na 18 %. Pozwala to na dużą oszczędność, ale również dzięki takiemu zabiegowi będziemy mogli skorzystać z ulgi na dziecko.

Jak rozliczyć PIT ze współmałżonkiem?

Aby móc się rozliczać wspólnie, małżonkowie muszą prowadzić wspólne gospodarstwo domowe, czyli według prawa muszą posiadać wspólnotę majątkową. Powstaje w dniu zawarcia małżeństwa i o ile przed ani po ślubie nie została podpisana intercyza, to małżonkowie mogą rozliczać się razem ze swoich dochodów. Do wspólnego rozliczenia potrzebna jest oczywiście zgoda obu stron w formie pisemnej oraz zaznaczenia na formularzu PIT pola z napisem „rozliczenie wspólne z małżonkiem”. Potrzebne są również podpisy obojga małżonków. W przypadku rozliczenia elektronicznego wystarczy podanie dochodu za poprzedni rok jednego z małżonków, w którego imieniu składa się PIT do Urzędu Skarbowego.

Jeśli mamy podejrzenie, że pracodawca nasz albo naszego współmałżonka może spóźnić się z wysyłką PIT-u, wtedy należy rozważyć rozliczenie się samodzielne, ponieważ w przypadku nie złożenia oświadczenia w terminie naliczana jest kara. Warto jej uniknąć i lepiej złożyć oświadczenie przed czasem, by mieć jeszcze kilka dni na ewentualną korektę zeznania.