Działalność gospodarcza dla obcokrajowca w Polsce

Czy obcokrajowcy mogą zakładać w Polsce działalność gospodarczą na takich samych zasadach jak obywatele polscy? Odpowiedź brzmi tak, ale są pewne uwarunkowania dotyczące pochodzenia danej osoby.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku prowadzenia spółki jak np. komandytowa, akcyjna lub z ograniczoną odpowiedzialnością. Większość formalności jest wtedy pomijalna a nawet brak prawa do pobytu nie jest problemem.

Sprawa wygląda inaczej w przypadku działalności gospodarczej. W tym przypadku należy spełnić określone warunki. Aspekt podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej jest dość obszernie i szczegółowo opisany w art. 13. Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Powyższa ustawa rozpatruje tą kwestie, zależnie od miejsca pochodzenia osoby zagranicznej. Jeśli osoba pochodzi z państwa, które należy do Unii Europejskiej, lub do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), może ona wykonywać działalność gospodarczą na takich samych warunkach jak obywatel Polski. Takie same prawo tyczy się obcokrajowców pochodzących z Państwa, które nie jest stroną umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, która może korzystać ze swobody przedsiębiorczości na podstawie umów zawartych przez te Państwa z Unią Europejską.

W przypadku gdy osoba chcąca założyć działalność, które nie zalicza się do powyższej klasyfikacji, również może ją założyć i prowadzić na równych zasadach, jednak będzie to wymaga to posiadania jednego z poniższych dokumentów:

  • ważną kartę Polaka,
  • zezwolenia na pobyt czasowy bądź stały, bądź inny dokument regulujący twój pobyt w Polsce, np. status uchodźcy, czy ochronę uzupełniającą,
  • zgoda na pobyt czasowy przyznana ze względów humanitarnych
  • korzystanie z ochrony czasowej.