Firma w mieszkaniu a koszty i podatek od nieruchomości

Wielu przedsiębiorców rozpoczynających prowadzenie działalności, decyduje się na wykorzystanie lokalu mieszkalnego do celów firmowych. Rozwiązanie niesie z sobą szereg korzyści ekonomicznych, największą z nich jest brak kosztu wynajęcia osobnego biura. Można je dodatkowo zwiększyć jeżeli zdecydujemy się na wliczenie części kosztów jego utrzymania w wydatki firmowe.

Wydzielenie części mieszkania na potrzeby działalności gospodarczej

Na początek trzeba wydzielić część mieszkania (bądź całe), które będzie służyło na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.

Najlepiej wydzielić osobny pokój, który będzie przeznaczony wyłącznie do pracy. Wydzielenie tylko części pokoju na cele firmowe będzie stanowić problem z określeniem wydatków związanych z działalnością gospodarczą. Taka sytuacja może rodzić komplikacje w przypadku kontroli skarbowej.

Firma w wynajmowanym mieszkaniu
Prowadzenie działalności gospodarczej w wynajmowanym mieszkaniu nie stanowi problemu. Istotnym jest jednak, aby posiadać pisemną zgodę właściciela na prowadzenie działalności – na umowie wynajmu, bądź osobnym piśmie.

Woda, internet, śmieci i inne opłaty w kosztach działalności

Wydatki na media i inne opłaty mieszkaniowe również stanowią koszt uzyskania przychodu. Jeżeli wydzieliliśmy jedno pomieszczenie do celów firmowych, wtedy ustalamy jaki procent powierzchni zajmuje ono w stosunku do całego lokalu mieszkalnego.

W takim stopniu zaliczamy koszty związane z mediami i eksploatacją. W tym celu nie musimy uzyskiwać faktur, wystarczą jedynie rozliczenia i dowody zapłaty.

Kredyt mieszkaniowy w kosztach firmy
Ważną informacją jest również możliwość wliczenia kosztów związanych obsługą kredytu mieszkaniowa w wydatki firmowe. W tym celu należy (podobnie jak z samochodem) wprowadzić do je majątku firmy.

Firma w mieszkaniu a podatek od nieruchomości

Fakt związany z rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej w mieszkaniu należy zgłosić w urzędzie gminy. To od jego decyzji zależy czy mieszkanie zostanie zakwalifikowane jako lokal użytkowy i objęte zostanie inną stawką podatku od nieruchomości.

Samo zarejestrowanie działalności w mieszkaniu nie wiąże się ze zmianą jego sposobu użytkowania. Jeżeli jednak wydzielimy całe mieszkanie bądź osobne pomieszczenie na cele firmowe, prawdopodobnie zostanie zmieniona jego kwalifikacja.

Bo bardziej szczegółowe rozwinięcie zagadnień związanych z prowadzeniem firmy we własnym mieszkaniu zapraszamy do kontaktu z naszym biurem rachunkowym:
Usługi Księgowe
Kontakt