Jak legalnie płacić niższe podatki – porady

Jeśli prowadzisz własną firmę, doskonale wiesz, że dużą część zarobionych pieniędzy oddajesz fiskusowi. Być możesz brakuje Ci wiedzy, jak legalnie płacić niższe podatki i dzięki temu utrzymać płynność finansową firmy. Poniżej kilka sposobów na płacenie niższych podatków.

Kwartalne rozliczanie podatku i VAT-u

Podatek dochodowy i VAT możesz odprowadzać do urzędu w dwóch wariantach: co miesiąc lub co kwartał. Każdy przedsiębiorca, który rozpoczyna działalność gospodarczą i w ciągu 2 poprzednich lat nie prowadził takiej działalności, może skorzystać z kwartalnego rozliczania podatków. Sposób wyliczania podatku pozostaje ten sam, jednak zmienia się termin zapłaty.

Podobnie wygląda sytuacja z kwartalnym rozliczaniem podatku VAT. Przedsiębiorca płaci go raz na kwartał, ale opłata jest sumą podatku ze wszystkich 3 miesięcy. Kwartalne rozliczenie sprawia, że przedsiębiorca może dysponować gotówką, którą, w innym przypadku, musiałby przeznaczyć na zapłacenie podatków. Utrzymuje tym samym płynność finansową firmy. A w przypadku firm, w których koszty i przychody różnie wyglądają w każdym miesiącu, daje możliwość zgromadzenia faktur kosztowych.

Ulgi podatkowe

Początkujący przedsiębiorca ma możliwość płacenia niższych składek ubezpieczeniowych. Przez pierwsze 24 miesiące płaci preferencyjne składki ZUS. Dzięki niższym stawkom ubezpieczeniowym, osoba prowadząca działalność gospodarczą, może zaoszczędzić nawet 600 zł miesięcznie. Płacenie preferencyjnego ZUS-u ma szczególne znaczenie na początku rozkręcania firmy, kiedy dochody są jeszcze niewielkie i trudno utrzymać płynność finansową.

„Wrzucanie w koszty”

Podstawa opodatkowania, od której obliczana jest wysokość zaliczek na podatek dochodowy, to różnica między przychodami, które uzyskałeś, a kosztami, które poniosłeś. Im niższa podstawa opodatkowania, tym niższe podatki.

Jeśli więc chcesz płacić niższe podatki, Twoja firma musi ponosić koszty, czyli wydatki, które służą osiągnięciu przychodu. Interpretacja, co może być kosztem, a co nie, wielokrotnie zależy do urzędników. Za każdym razem, gdy kupujesz coś nowego do firmy, zastanów się, czy na pewno jest to niezbędne do jej rozwoju. Dzięki wrzucaniu wydatków w koszty nie tylko obniżysz podatki, ale również odliczysz podatek VAT.

Koszty samozatrudnionych

Wydatki na transport:

  • zakup pojazdu, takiego jak samochód, motocykl, skuter
  • wydatki na paliwo
  • zakup części zamiennych i usługi serwisowe
  • zakup opon letnich i zimowych
  • bilety za komunikację miejską, bilety na pociąg, samolot, autokar

W przypadku wydatków na transport, warto dowiedzieć się, jakie są szczegółowe zasady rozliczania kosztów. Dobre biuro księgowe udzieli Ci informacji, kiedy odliczysz VAT i w jakiej wysokości.

Wyposażenie biura:

  • telefon
  • drukarka
  • komputer/laptop i akcesoria
  • meble biurowe
  • szczególne sprzęty – projektor, aparat fotograficzny, kamera, tablet

O ile zakup pewnych sprzętów nie pozostawia wątpliwości, co do tego, czy jest to koszt firmy, o tyle niektóre z urządzeń wymagają dodatkowego uzasadnienia. Jeśli kupujesz do firmy tablet, a większość pracy wykonujesz na komputerze, musisz uzasadnić swój zakup. Być może potrzebujesz go w kontakcie z klientem albo na wyjazdach szkoleniowych.

Wynajem mieszkania i czynsz

Kiedy wynajmujesz mieszkanie lub gabinet, wynajem możesz wliczyć w całości w koszty firmy. Jeśli pracujesz w domu, musisz wyznaczyć powierzchnię, którą przeznaczasz do pracy i wyliczyć koszt tej powierzchni. Dopiero taką kwotę możesz wliczyć w koszty.

Inne koszty firmowe

Biuro rachunkowe lub księgowa pomogą Ci określić, jakie jeszcze elementy prowadzenie firmy, możesz wliczyć w koszty. Na tej podstawie wybieraj też dobre biuro rachunkowe. Jeśli pracownicy biura umieją Ci doradzić, w jaki sposób legalnie obniżyć podatki i dokładnie sprawdzają koszty Twojej firmy, zdecyduj się na usługi takiego biura.

 

Przedstawione tutaj metody to tylko najbardziej powszechne metody optymalizacji podatków. Można znaleźć wiele innych przypadków, jednak znajdują one zastosowanie tylko w poszczególnych sytuacjach na które wpływa wiele czynników (branża, profil działalności, aktualne przepisy podatkowe). Na dłużą metę bez obszernej wiedzy na pewno się nie obejdzie. Chcąc zatem w sposób legalny i bezpieczny unikać zbędnych obciążeń prowadząc swoją działalność warto postawić na usługi doświadczonych księgowych.