Kiedy nie można odliczyć VAT?

Każdy z nas będąc płatnikiem VAT wie o prawie dającym możliwość do odliczenia wielu zakupów oraz usług od podatku. Warto jednak wiedzieć, że istnieją przypadki, w których nie wolno tego robić pod żadnym pozorem.

Konkretne transakcje

Okazuje się, że w przepisach, które tak naprawdę wnikliwie analizowane są tylko przez księgowych, określone jest jakich rodzajów usług i zakupów odliczać od VAT nie możemy. Wśród nich znajdziemy:

  • usługi noclegowe,
  • usługi gastronomiczne,
  • koszty zakupu paliwa do samochodu osobowego o ile nie są to samochody na sprzedaż, na wynajem lub też takie, które zostały zgłoszone jako wyłącznie wykorzystywane do celów prowadzenia działalności. Fakt ten, musi być jednak odpowiednio udokumentowane stanem przebiegu samochodu.

Należy jednak pamiętać, że pomimo braku możliwości odliczenia podatku VAT z tych faktur, to jednak mogą stanowić one koszt uzyskania przychodu – co obniży wysokość należnego podatku dochodowego.

Brak związku ze sprzedażą opodatkowaną

Ustawa określa możliwość odliczenia VAT tylko tych zakupów oraz usług, które wykorzystywane są do prowadzonej działalności gospodarczej. Nie możemy więc dokonać odliczenia zakupu przedmiotów kupionych na użytek własny lub też takich, które nie będą wykorzystywane w przyszłości w firmie. Nie odliczymy więc, zakupu prezentu dla kontrahenta czy też pracowników.

Brak dowodu zakupu (faktury, rachunku)

Ta kwestia wydaje się być oczywista, co ciekawe jednak nadal wielu ludzi o niej zapomina. Odliczyć od podatku można tylko takie usługi czy też zakupy, na które posiadamy dowodów zapłaty oraz zakupu. Może nim być:

  • dowód zapłaty za przejazd autostradą, jeśli została na niej wyszczególniona kwota VAT,
  • wszelkiego rodzaju bilety, które także zawierają kwotę VAT,
  • paragony, które muszą posiadać NIP nabywcy. Jednorazowy paragon nie może przekraczać jednak kwoty 450zł.

Brak informacji o VAT na dokumencie potwierdzającym zakup

Zdarza się, że nie wszystkie dokumenty posiadać będą informację na temat wysokości VAT. Należą do nich:

  • faktury z tak zwaną procedurą marży,
  • faktury ze zwolnioną stawką VAT czyli ZW. W takim przypadku możliwe jest odliczenie VAT od faktury tego rodzaju, pod warunkiem że samodzielnie go obliczymy.

VAT którego nie powinno być

Tego rodzaju przypadek, jest pułapką na podatników. W takim przypadku bowiem, nieprawidłowo wypełniona faktura naszego kontrahenta, może być przyczyną kłopotów. Jednym słowem, nie wolno odliczać VAT nawet jeśli został on podany i wyliczony błędnie przez sprzedającego.

Możliwe jest odliczenie tylko części VAT

Zdarzają się przypadki, gdy podatnik ma prawo do odliczenia jedynie części VAT. W jakich przypadkach możemy spotkać się z taką sytuacją?

W przypadku jeśli prowadzimy działalność zarówno opodatkowaną jak i zwolnioną od VAT. Jeśli nie jesteśmy w stanie jednoznacznie przyporządkować zakupu do jednej z działalności, będzie możliwe odliczenie jedynie części VAT- u.

Chcesz aby kwestie podatkowe nie spoczywały na Twojej głowie? Możesz zlecić obsługę księgową Twojej firmy naszemu Biuru Rachunkowemu – zapraszamy!