Mały ZUS przez 3 lata – co dalej?

Wielu przedsiębiorców, zwłaszcza tych prowadzących małe biznesy poświęca sporo uwagi tematowi zmiany wysokości składek ZUS. Wygląda na to, że Ministerstwo Finansów w każdy możliwy sposób próbuje uniknąć obniżenia ich wysokości. W zamian proponuje możliwość przedłużenia korzystania z preferencyjnych stawek na ubezpieczenie społeczne tzw. „mały ZUS” do lat 3. Planowany zabieg ma przedłużyć żywotność nowych przedsiębiorstw.

Niewątpliwie jest to dobra wiadomość dla osób zakładających swoją działalność. Według statystyk wynika, że aż 25% nowych firm zamyka działalność dokładnie po 24 miesiącach od dnia jej zarejestrowania.

Kto się zamyka?

Można zatem przypuszczać, że zamykające się firmy to małe działalności, które nie są w stanie generować większych zysków i dla których ponoszenie ciężaru wyższych składek na ubezpieczenie to zbyt wielkie obciążenie. Przedsiębiorstwa, które po 2 latach dobrze prosperują z całą pewnością nie decydują się na zamknięcie dochodowego biznesu.

W związku z tym wydłużenie preferencyjnego okresu składek o rok prawdopodobnie niewiele zmieni a jedynie przedłuży cykl życia takich firm ostatecznie doprowadzając do tego samego finału – wyrejestrowania działalności.

Ustawa o małej działalności

Rozwiązaniem problemu powinna być ustawa o małej działalności gospodarczej, która ma uzależniać wysokość płaconych składek o osiąganych przychodów. Być może wejdzie w życie, ale dopiero od 2019 roku. Możliwe, że pomysł wydłużenia okresu obowiązywania małego ZUSu ma być sposobem na przetrwanie najmniejszych do tego momentu i umożliwić ZUS przystosowanie systemu informatycznego do niego a później zostanie wycofany.