Od 2017 roku minimalna stawka godzinowa

Ustalenia dotyczące minimalnej stawki godzinowej, zostały określone w ustawie z dnia 22 lipca 2016r. o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz niektórych innych ustaw. Powyższy zapis wprowadza zmiany, które mają być kolejnym krokiem na drodze usprawnienia funkcjonującego rynku pracy. Wg rządu zabieg ten ma również ograniczyć nadużycia jakie mają miejsca na rynku pracy.

Wyliczenie minimalnej stawki godzinowej

Każdego roku minimalna stawka wynagrodzenia będzie się zmieniać, z powodu waloryzacji w odniesieniu do płacy minimalnej.

W przypadku obecnej płacy minimalnej 1850zł brutto minimalna stawka godzinowa wyniesie 12zł na godzinę. Jeżeli w przyszłym roku wzrośnie ona to kwoty 2000zł wtedy stawka godzinowa wzrośnie proporcjonalnie do 12,97 (w zaokrągleniu 13zł).

SPOSÓB OBLICZANIA
2000 / 1850 * 12 = 12.97

Kogo obejmuje większa stawka?

Ustawowa zmiana nie będzie jednak dotyczyć wszystkich zatrudnionych. Bezpieczeństwo minimalnej stawki godzinowej, będzie dotyczyło osób zatrudnionych na umowę o dzieło oraz osób prowadzących własną działalność gospodarczą.

Stawka godzinowa nie będzie odnosiła się jednak do wszystkich zatrudnionych. Wyłączone z tego będą osoby, które same decydują o miejscu i czasie wykonywania pracy, oraz osoby którym przysługuje wynagrodzenie prowizyjne. Wyłączono osoby posiadające tzw. umowy opiekuńcze – mowa tutaj o umowach związanych z prowadzeniem rodzinnego domu pomocy, czy opieki nad grupą osób podczas wycieczek, jeśli trwa ona dłużej niż jeden dzień.

Ważne kwestie:

  • Nowelizacja ustawy, przewiduje zakaz zrzeczenia się prawa do wynagrodzenia, lub przeniesienia go na inną osobę.
  • Ustalono karę za naruszenie przepisów dotyczących nowej stawki godzinowej wynosi ona od 1. do 30 tys. zł.
  • Możliwe negocjacje w sprawie odpowiedniej zmiany wynagrodzenia w odniesieniu do umów zawartych przed 1 września 2016 r.
  • Konieczność monitorowania i kontrolowania ilości przepracowanych godzin. Ten obowiązek dokumentacyjny ma za zadanie ustalenie sposobu potwierdzania przepracowanych liczby godzin.
  • Zleceniodawca zobowiązany jest przechowywać dokumenty przez okres 3 lat.
  • Wynagrodzenie musi być wypłacane co najmniej raz w miesiącu. W związku z tym nie ma możliwości zapłaty całości wynagrodzenia po zakończonym zleceniu jeżeli umowa była zawarta na okres dłuży niż 1 miesiąc.

Zapraszamy do kontaktu z naszym biurem rachunkowym:
Strona Główna
Kontakt