Od lipca 2016 nowe uproszczone pełnomocnictwo

Wkrótce przedsiębiorcy otrzymają nowe możliwości związane z ustanawianiem pełnomocnictwa. Od początku lipca 2016 każda osoba prowadząca działalność gosp. będzie mogła ustanowić osobę będącą tzw. pełnomocnikiem ogólnym w kwestii związanych ze sprawami podatkowymi.

Pomimo, że w przypadku działalności jednoosobowych większość spraw załatwianych jest samodzielnie przez przedsiębiorcę, to jednak warto posiadać osobę upoważnioną w przypadku zaistnienia nieprzewidzianych zdarzeń losowych (jak np. wypadek, pobyt w szpitalu).

Dotychczasowe możliwości pełnomocników

Dotychczas przedsiębiorca posiadał możliwość ustanowienia wyłącznie pełnomocnika do tzw. czynności zwykłego zarządu, jak np. sprawy urzędowe (rejestracja samochodu, sprawy lokalowe). Była możliwość również ustanowienia pełnomocnika do kontaktów z ZUSem wypelniajac odpowiedni druk ZUS-PEL.

Nie było jednak możliwości ustanowienia ogólnego pełnomocnictwa w kwestii spraw podatkowych. Można było jedynie wyznaczać pełnomocnika do prowadzenia czynności w konkretnym postępowaniu. Po jego zakończeniu wygasało ono i do prowadzenia następnej sprawy należało ustanowić kolejne.

Nowe pełnomocnictwo ogólne do spraw podatkowych

Od 1 lipca 2016 będzie można ustanowić osobą, która będzie posiadała możliwość reprezentowania przedsiębiorcy w zakresie różnych podatków (PIT, VAT etc.) przed wszystkimi organami podatkowymi (urząd skarbowy, urząd kontroli skarbowej etc).

Do możliwości jaki będzie posiadała pełnomocnik przedsiębiorcy zaliczymy:

  • otrzymywanie zawiadomień dot. kontroli podatkowej,
  • reprezentowanie w czynnościach związanych z kontrolą,
  • występowanie o wydanie interpretacji podatkowej w imieniu podatnika,
  • prowadzenie wszelkiej korespondencji podatkowej.

Pełnomocnik ogólny będzie mógł więc m.in. otrzymywać na swój adres zawiadomienia o kontroli podatkowej przedsiębiorcy oraz reprezentować go we wszystkich czynnościach związanych z kontrolą, odpowiadać na wszelką korespondencję podatkową, a nawet wystąpić w imieniu podatnika o wydanie interpretacji podatkowej.

Warto nadmienić, że nowe pełnomocnictwo ogólne jest bezpłatnie tj. całkowicie zwolnione z opłaty skarbowej. Dotychczas każdorazowe ustanowienie pełnomocnictwa wiązało się z opłatą w wysokości 17zł.

Kto może zostać pełnomocnikiem?

Pełnomocnikiem może zostać każdy (małżonek, współpracownik), aczkolwiek w praktyce przedsiębiorcy najczęściej ustanawiać będą osoby zajmujące się sprawami księgowym w firmie (księgowych, doradców podatkowych etc.).

Po ustanowieniu pełnomocnictwa cała korespondencja będzie kierowana do osoby upoważnionej, natomiast przedsiębiorca będzie informowany wyłącznie o najważniejszych sprawach.

Przedsiębiorca może również posiadać więcej niż jednego pełnomocnika. Można ustanowić kilka osób, które będą zajmowały się odrębnymi postępowaniami podatkowymi. Jedna osoba sprawami związanymi z VATem a druga podatkiem PIT.

WYJĄTEK: Pełnomocnictwo ogólne nie będzie upoważniało do podpisywania w imieniu przedsiębiorcy deklaracji podatkowych. W tym celu należy złożyć osobne pełnomocnictwo do konkretnego organu podatkowego.

Jak ustanowić nowe pelnomocnictwo?

Aby ułatwić procedury Ministerstwo Finansów umożliwiło składanie pełnomocnictw drogą elektroniczną do CEIDG lub do Centralnego Rejestru Pełnomocnictw Ogólnych.

W związku z tym przygotowane zostały 2 wzory pism dla przedsiębiorców:

  1. (PPO-1) – zawiadomienie o ustanowieniu pełnomocnictwa.
  2. (OPO-1) – odwołanie, zmiana lub wypowiedzeniu pełnomocnictwa.