Podatek od wygranej w grach liczbowych i hazardowych

Praktycznie każdy chociaż raz próbował swojego szczęścia na łatwe wzbogacenie się grając w Lotto lub chociażby kupując zdrapkę. Każde to przedsięwzięcie jak i wszystkie inne typowo gry typowo hazardowe podlegają opodatkowaniu w przypadku wygranej. Wysokość podatku zależna jest od rodzaju gry. Jednak w przypadku wygranej gracz nie musi się trudzić z rozliczeniami ponieważ to organizator ma obowiązek pobrać podatek i odprowadzić go do właściwych organów skarbowych.

Czym są gry hazardowe wg przepisów ustawy?

Ze względu na zmiany jakie nastąpiły w ustawie na temat gier hazardowych zmieniły się również definicje gier hazardowych. Według nowelizacji ustawy, która obowiązuje od 1 kwietnia 2017 r. grami hazardowymi są:

 • gry losowe urządzane przez Internet o wygrane pieniężne albo rzeczowe, w których otrzymuje się wygraną za wytypowanie poszczególnych liczb lub znaków
 • loterie pieniężne, w których za nabycie losy można brać udział w grze losowej, w której wygraną są nagrody wyłącznie pieniężne
 • gra telebingo, której uczestnicy zakupują dowód udziału w postaci losowych zestawów liczb albo znaków, a losowanie odbywa się za pośrednictwem telewizji, a przedmiotem do wygrania są
 • nagrody rzeczowe lub pieniężne
 • gry w kości
 • loterie fantowe
 • zakłady wzajemne, gdzie uczestnicy typują np. wynik danego meczu, a nagrodą za prawidłowe jego wytypowanie są środki pieniężne
 • gry na automatach (urządzeniach mechanicznych, które generują losowe liczby lub znaki, a trafienie ich danej konfiguracji skutkuje nagrodą pieniężną)
 • gry w karty, w tym poker

Co zmieniło się w podatku od gier

Wprowadzona nowelizacja nie tylko poszerzyła ilość gier, które można nazwać hazardowymi, ale również zmieniła zapis, który określa podatnika podatku od gier hazardowych. Od 1 kwietnia 2017 r. podatnik od gier hazardowych jest to osoba fizyczna, prawna albo jednostka organizacyjna, która nie ma osobowości prawnej, która urządza gry hazardowe na podstawie koncesji albo zezwolenia. Wyłączone są loterie promocyjne oraz podmiot urządzający gry, który objęty jest monopolem państwa, a także uczestnik turnieju gry w pokera, który organizowany jest przez podmiot posiadający odpowiednią koncesję na prowadzenie gier kasynowych. Uczestnicy takich turniejów są traktowani jak zawodnicy sportowi, ponieważ turnieje pokera są na równi z takimi zawodami jak np. zawody piłki nożnej, z tą różnicą, że organizator turnieju musi mieć wykupioną koncesję.

Opodatkowane jest zarówno urządzenie do gier hazardowych (automat do gier), które powinno być zarejestrowane i posiadać pełną dokumentację, jeśli chodzi o wpłaty i wypłaty pieniędzy, jak i samo urządzanie gier hazardowych. Sam udział w pokerze rozgrywanym w formie turnieju również objęte jest podatkiem.

Brak podatku dla wygranych do 2280 złotych

Zwolnieniu podlegają niskie wygrane o wartości poniżej 2280 złotych w przypadku jednorazowej wygranej. Nawet jeżeli ktoś uzyska w trakcie roku kilka wygranych poniżej wskazanej kwoty, nadal będzie on zwolniony z zapłaty podatku.

Wysokość podatku od gier

Podatek od gier dotyczy zwycięzcy, który wygrał nagrodę pieniężną lub materialną. Od niego pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości:

 • 10% wygranej w loterii fantowej
 • 15% wygranej w loterii pieniężnej
 • 20% wygranej w loterii liczbowej
 • 50% wygranej na automatach
 • 25% wygranej w bingo, telebingo i turnieju pokera
 • 2,5% wygranej w zakładach wzajemnych na sportowe rywalizacje zwierząt
 • 12,5% w przypadku pozostałych zakładów wzajemnych

Wygrana nagrody rzeczowej

O ile nie ma problemu z zapłatą podatku w przypadku nagród pieniężnych, ponieważ należny podatek odejmowany jest od wygranej. Sprawa komplikuje się w przypadku nagród rzeczowych. Osoba aby odebrać nagrodę, musi zapłacić organizatorowi  kwotę należnego podatku.

Wygranej nie trzeba zgłaszać do Urzędu Skarbowego

Wygrany nie musi zgłaszać się do Urzędu Skarbowego, ponieważ to organizujący grę podatnik ma obowiązek zapłacić podatek i złożyć stosowną deklarację. W przypadku gry na automatach od kwoty wygranej automatycznie odejmowany jest podatek, czyli wygrany otrzymuje wygraną kwotę już po odjęciu podatku.