Prywatna opieka medyczna a koszty uzyskania przychodu

Coraz więcej osób decyduje się korzystać z prywatnej opieki medycznej. Na krok ten decydujemy się z kilku powodów. Jednym z najbardziej istotnych jest krótki czas na uzyskiwania świadczeń. Zwłaszcza tych specjalistycznych, na które w publicznej służbie zdrowia czekamy niejednokrotnie długimi miesiącami.

Z uwagi na korzyści związane z oszczędności czasowe wielu przedsiębiorców korzysta z sieci prywatnych placówek. Coraz częściej takie świadczenia są fundowane również pracownikom jako dodatek motywacyjny. Odnoszą oni z tego tytułu wymiernie korzyści, ponieważ zdrowy pracownik funkcjonuje lepiej i jest bardziej opłacalny.

Warto zaznaczyć, że zakup takiego ubezpieczenia może stanowić koszt uzyskania przychodu dla firmy i zmniejszyć podstawę opodatkowania. Jednak nie zawsze tak się dzieje.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla właściciela firmy

Koszt prywatnej opieki medycznej dla samego przedsiębiorcy oraz członków jego rodziny nie może być traktowany jako koszt uzyskania przychodu. W żadnego sposób nie można rozliczyć takiego zakupu, ponieważ jest on traktowany jako wydatek osobisty.

Prywatna opieka medyczna dla pracowników

W sytuacji gdy obejmujemy prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym pracowników firmy koszty z nim związane, mogą zostać uwzględnione w kosztach firmy. Dzieje się tak również w sytuacji, gdy ubezpieczenie obejmuje swoim zakresem także członków jego rodziny.

Należy pamiętać, że ufundowanie prywatnej opieki medycznej dla pracownika stanowi jego przychód. W związku z tym należy obliczyć, pobrać i opłacić zaliczki na podatek dochodowy z tego tytułu.

Jeżeli macie Państwo pytania prosimy o kontakt z naszym biurem księgowym.