Ryczałt czy skala podatkowa – jaką formę wybrać?

Ryczałt czy skala podatkowa, oto jest pytanie. Wybór formy opodatkowania to jedna z najważniejszych decyzji jakie musi podjąć przedsiębiorca, ponieważ wpływa na wysokość płaconego podatku. Należy się dobrze zastanowić przed wyborem, ponieważ zmiany można dokonać raz w roku – do 20 stycznia.

Dla kogo skala podatkowa

Skala podatkowa to podstawowa i najpopularniejsza forma. Może skorzystać z niej każda firma, bez względu na rodzaj prowadzonej działalności. Podatek stanowi procent uzyskanego dochodu. Dochód to suma wszystkich przychodów pomniejszona o koszty firmy i odpisy amortyzacyjne.

W skali podatkowej funkcjonują dwie stawki podatkowe:

  • 18% dla dochodów do 85.582 zł,
  • 32% dla dochodów powyżej tej kwoty.
  • kwota wolna od podatku to 3091zł.

Jest to dobra forma rozliczeń dla przedsiębiorców, których dochody nie przekraczają kwoty 100 tyś. zł rocznie. Pozwala ona na korzystanie z wszelkich ulg podatkowych, oraz umożliwia wspólnie rozliczanie się z małżonkiem.

Kiedy wybrać ryczałt

Ryczał to nieskomplikowana forma rozliczania ze skarbówką. Podatek jest liczony jako procent od osiągniętego przychodu bez względu na wysokość kosztów. W przypadku tej formy nie można księgować poniesionych kosztów. W związku z tym forma ta będzie najkorzystniejsza w przypadku firm nie dużych wydatków.

Ryczałt ewidencjonowany nie dla każdego

Nie każdy jednak może skorzystać z ryczałtu. Możliwość skorzystania z niego dotyczy między innymi:

  • wolnych zawodów.
  • lekarzy, stomatologów,
  • budowlańców,
  • właścicieli pkt. gastronomicznych,
  • pośredników handlowych,
  • przedsiębiorców zajmujących się wynajmem samochodów osobowych.

Więcej obostrzeń związanych ryczałtem opisywaliśmy wcześnie w artykule pt: Kto może zostać ryczałtowcem?

Wysokość ryczałtu uzależniona jest od rodzaju wykonywanej działalności, wyróżniamy następujące stawki:
2%, 3%, 5.5%, 8.5%, 17%, 20%.

Przedsiębiorcy korzystający z tej formy opodatkowania nie mogą rozliczać się wspólnie z małżonkiem oraz korzystać z ulgi na dziecko.

W przypadku ryczałtu nie prowadzimy Książki Przychodów i Rozchodów, wystarczy Ewidencja Przychodów.

Kiedy nie warto korzystać z ryczałtu

W przypadku gdy przedsiębiorca ponosi duże wydatki, ryczałt może okazać się niekorzystnym rozwiązaniem. W sytuacji dużych nakładów inwestycyjnych a tym samym poniesienia straty i tak prawdopodobnie będzie potrzeba zapłaty podatku gdyż ten liczony jest od przychodu.

Podobnie jest sytuacji, gdy zatrudniamy pracowników. Ta forma uniemożliwia wliczenie wydatków związanych z ich wynagrodzeniem i ZUS.

Jeżeli prowadzisz firmę i masz wątpliwości jaką formę opodatkowania wybrać, skontaktuj się z naszym biurem rachunkowym! Obsługujemy firmy nie tylko z Krakowa!
KONTAKT