Telewizor na firmę – odliczenie od podatku

Telewizor to bardzo powszechne urządzenie, nic dziwnego że wielu przedsiębiorców chciałoby uwzględnić jego zakup w kosztach podatkowych swojej firmy. O ile potrzeba zakupu sprzętu komputerowego dla firmy nie budzi żadnych wątpliwości z telewizorem może być inaczej.

Kto może kupić telewizor na firmę

Jeżeli urzędnik skarbowy zakwestionuje taki zakup trzeba będzie udowodnić, że był on związany z prowadzoną działalnością przedsiębiorstwa.

Nie powinno być problemu w przypadku działalności, w których telewizor służyłby do:

  • umilania czasu klientom w trakcie świadczenia usług np. gastronomicznych;
  • umilania klientom czasu w poczekalni;
  • prezentowania treści edukacyjnych i pokazowych.

W związku z powyższym telewizor śmiało można wziąć na fakturę w następujących miejscach:

  1. Bary, puby, restauracje – klienci długo przebywają w takich miejscach i telewizor ma istotny wpływ na charakter i funkcjonowanie lokalu.
  2. Gabinety fryzjerskie, kosmetyczne, sklepy etc. – klienci siedzący w poczekalni czekając na wykonanie usługi absorbują swój czas oglądając telewizję.
  3. Szkoły językowe, przedszkola etc. – telewizor służy do prezentowania materiałów szkoleniowych.
  4. Agencje reklamowe, informacyjne, PR – pokazy multimedialne, sporządzanie bieżących analiz i raportów.

Telewizor na firmę a działalność prowadzona w mieszkaniu

W tym wypadku sprawa się komplikuje ponieważ telewizor zakupiony na fakturę powinien być wykorzystywany wyłącznie do celów firmowych. Jego umiejscowienie w salonie lub sypialni niesie z sobą ryzyko zakwestionowania przez urzędnika sposobu jego wykorzystania.

Najlepiej gdyby odbiornik był umiejscowiony w wydzielonym miejscu służącem wyłącznie do pracy i spotkań z klientami.

Abonament RTV, kablówka, ZAiKS itp.

Samo posiadanie odbiornika telewizyjnego wiąże się z uiszczaniem obowiązkowych opłat abonamentowych. Jeżeli zakup telewizora stanowi koszt firmy w takim razie wliczenie opłaty za abonament RTV nie będzie stanowiło problemu.

Inaczej jest w przypadku abonamentu za telewizję kablową z dodatkowymi kanałami. O ile telewizor będzie używany wyłącznie w lokalu gastronomicznym nie powinno stanowić to problemu. Znacznie bardziej komplikuje się sytuacja gdy jest on w mieszkaniu – taki koszt może zostać bardzo łatwo podważony w trakcie kontroli.

Może się pojawić również potrzeba wniesienia opłat licencyjnych za odtwarzanie muzyki lub filmów swoim klientom. Istnieje kilka organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi (ZAiKS, ZPAV, STOART, SAWP). Trudno określić czy i w jakiej wysokości powinno się uiszczać opłaty na rzecz tych organizacji, ponieważ kwestie prawne w tej materii są jeszcze nie uregulowane. Tak czy inaczej koszty związane z opłatami licencyjnymi również stanowią koszt uzyskania przychodu jeżeli faktycznie je ponosimy.

Jak rozliczyć telewizor na firmę?

Jeżeli mamy zamiar go używać przez okres dłuższy niż 12 miesięcy a jego koszt zakupu wynosi powyżej 3500zł wpisujemy go do ewidencji środków trwałych i dokonujemy odpisów amortyzacyjnych. Jeżeli był tańszy wtedy koszt zakupu może zostać odliczony jednorazowo.

Szukasz sprawdzonej firmy księgowej, która doradzi w jaki sposób optymalizować Twoje zobowiązania podatkowe? Zapraszamy do kontaktu!