Zmiana biura rachunkowego - księgowego

Zmiana biura rachunkowego – księgowego

Wybór księgowego to sprawa, do której często przedsiębiorcy przykuwają dużą wagę. Jednak nie wszyscy tak robią i przy wyborze kierują się wyłącznie jednym kryterium – ceny. Zdarzają się sytuacje że współpraca nie przebiega w taki sposób jaki byśmy tego oczekiwali i powstaje dylemat zmiany biura rachunkowego obsługującego księgowość naszej firmy. Niewątpliwie nie jest to łatwa decyzja i jeżeli już taką podjęliśmy to lepiej odpowiednio się do tego procesu przygotować.

Czy warto zmienić biuro rachunkowe?

Zmiana biura księgowego, może być korzystnym rozwiązaniem z kilku powodów. Właściwie wybrane biuro rachunkowe może bardziej zaangażować kwestie finansowe firmy i pomóc w optymalizacji podatkowej obniżając jej koszty funkcjonowania. Fachowo i rzetelnie prowadzona dokumentacja pomoże uniknąć problemów związanych z dokonywaniem korekt deklaracji oraz pomoże uniknąć kontroli lub zniwelować jej niekorzystne skutki.

Są to bardzo istotne aspekty, gdyż pozwalają one przedsiębiorcy skupić się wyłącznie na swojej pracy. Nie musi on sobie zaprzątać głowy pilnowaniem i przyśpieszaniem pracy biura rachunkowego, które w nieodpowiedni sposób realizuje swoje obowiązki.

Na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim trzeba zwrócić baczną uwagę na nowe biuro rachunkowe, któremu chcemy przekazać prowadzenie naszych rozliczeń. Pomocny okazać się może nasz wcześniej opublikowany wpis pt.: „Dobra księgowa – niezastąpiona„. Biuro najczęściej zmieniamy w sytuacji, gdy obecne nie jest w stanie sprostać zwiększonym wymaganiom związanym z rozwojem firmy przedsiębiorcy. Ważnymi sygnałami, które powinny decydować o potrzebie zmiany księgowego mogą być m.in.:

  • niedotrzymywanie ważnym terminów rozliczeń wynikających z przepisów,
  • problemy z odpowiedzią na udzielane pytania przez przedsiębiorce dot. nurtujących go kwestii,
  • problem z uzyskaniem szybkiego dostępu do dokumentacji,
  • częste korekty w sporządzanych deklaracjach,
  • liczne kontrole i kary lub odsetki z nich wynikające.

Zmiana księgowe – kiedy najlepiej?

Pomimo tego, że w praktyce można dokonać zmiany biura rachunkowego w każdym momencie, to jednak najbardziej optymalnym terminem jest koniec roku rozliczeniowego. W znacznym stopniu ułatwia to wdrożenie się nowego biura księgowego w schematy, które funkcjonują w danej firmie. Łatwiej wtedy przeanalizować i uporządkować dotychczas prowadzone rozliczenia wchodząc w nowy rok z tzw. „czystym kontem”.

Zapraszamy do kontaktu z naszym biurem rachunkowym. Posiadamy doświadczony oraz pomocny zespół księgowych, które w sposób rzetelne oraz z pełnym zaangażowaniem zadbają o kwestie finansowe Twojej firmy. Pomagamy również w zakładaniu działalności gospodarczej nowym przedsiębiorcom.

Księgowość – Strona Główna
Pomoc w Otwieraniu Działalności
Kontakt