Darowizna środków trwałych a amortyzacja

Darowizna środków trwałych a amortyzacja i VAT – wszystko co musisz wiedzieć

2018 rok przyniósł wiele zmian w sprawie darowizny środków trwałych. Jak to wygląda obecnie? Czy można je amortyzować i zaliczać w koszty? Przeczytaj i dowiedz się!

Na czym polega darowizna środków trwałych?

Środki trwale to ważne składniki majątku firmy. Są wśród nich samochody, maszyny produkcyjne, nieruchomości itp. Prawna definicja wskazuje m.in., że są one przez nas nabyte. Nie ma jednak zastrzeżenia, że musi to być nabycie odpłatne.

Możemy je otrzymać od kogoś z rodziny lub kogoś całkowicie niespokrewnionego. Mówimy wtedy o darowiźnie środka trwałego. Podczas przyjęcia do ewidencji musimy ustalić jakąś wartość początkową. Jeżeli nie mamy faktury i określonej ceny, to jak wycenić taki sprzęt / nieruchomość? Musimy wtedy opierać się na wartości rynkowej. Innymi słowy, musimy wskazać cenę podobną do cen podobnych środków trwałych dostępnych w sprzedaży. Oczywiście, jeżeli na umowie darowizny wskażemy wartość niższą niż rynkowa – skarbówka nie będzie miała nic przeciwko.

Czy darowizna środków trwałych uniemożliwia amortyzację?

Na początku 2018 roku było spore zamieszanie z amortyzacją darowanych środków trwałych. Ustawodawcy wpadli na pomysł, że przedsiębiorcy nie mogą amortyzować tych środków trwałych, których nie kupili, a które otrzymali. Było to bardzo krzywdzące. Dlaczego mamy nie wpisywać w koszty czegoś, co realnie jest kosztem? W końcu sprzęty się zużywają i tracą na wartości.

Na szczęście przepisy zostały złagodzone w lipcu 2018 roku. Nowe przepisy zakładają, że możemy amortyzować te składniki majątku, które były wcześniej amortyzowane przez darczyńcę. Przepis wszedł w życie 19. lipca 2018 roku. Jeżeli więc do tej daty nie amortyzowaliśmy darowanych środków trwałych, to możemy zrobić korektę i zwiększyć koszty.

Pamiętajmy, że amortyzacja jest w końcu dozwolona dla tych środków trwałych, które były wcześniej amortyzowane przez naszego darczyńcę. Jeżeli więc dostaliśmy np. samochód od przyjaciela, który nie miał firmy i go nie amortyzował, to nadal nie mamy do tego prawa.

Przyjecie darowizny a VAT

Będą obdarowanym nie mamy jednak prawa odliczenia podatku VAT z tytułu podatku naliczonego. Bez względu na to czy darczyńca prowadził działalność z prawem do odliczenia VAT czy też nie.