Kasa fiskalna w sklepie internetowym

Kasa fiskalna w sklepie internetowym

Planując rozpoczęcie sprzedaży przez internet, przedsiębiorca powinien sprawdzić, czy obowiązujące prawo obliguje go do rejestrowania transakcji za pomocą kasy fiskalnej. Choć o obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kas rejestrujących wiemy od dawna, przepisy w niektórych przypadkach dopuszczały przedmiotowe lub podmiotowe zwolnienia. Wraz z początkiem tego roku przepisy się jednak zmieniły i uprawnionych do takiego zwolnienia jest znacznie mniej podmiotów.

Szczegóły dotyczące obowiązku stosowania kas fiskalnych w bieżącym roku zostały określone w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Akt prawny wszedł w życie z dniem 1 stycznia br.

Kto powinien stosować kasy fiskalne?

Z rozporządzenia jasno wynika, że o obowiązku rejestrowania sprzedaży za pomocą kas fiskalnych możemy mówić wyłącznie w odniesieniu do podmiotów, które zajmują się sprzedażą na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Obowiązku takiego nie mają natomiast przedsiębiorcy dokonujący sprzedaży na rzecz podmiotów gospodarczych oraz instytucji.

Co istotne, obowiązek rejestrowania za pomocą kasy fiskalnej może obowiązywać niezależnie od tego, czy sprzedawca jest płatnikiem VAT, czy też nie.

Kto został zwolniony?

Wśród przedsiębiorców, którzy dokonują sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jest grupa przedmiotów, które mogą skorzystać ze zwolnienia. Możemy mówić o nim w odniesieniu do podmiotów, które spełniają jeden z poniższych warunków:

  • osiągną obrót ze sprzedaży nieprzekraczający 20 000 zł/rok (licząc proporcjonalnie od dnia pierwszej sprzedaży),
  • dostarczają sprzedawane towary w systemie wysyłkowym (poczta lub przesyłki kurierskie), a zapłatę w całości otrzymują za pośrednictwem poczty, banku albo spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej.

Należy pamiętać, że w tym drugim przypadku, z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę musi jednoznacznie wynikać, jakiej konkretnie czynności dotyczy zapłata i na czyją rzecz została dokonana. W tym celu powinny się na nich znaleźć dane nabywcy, w tym jego adres.

Jednak nawet w przypadku przedsiębiorcy sprzedającego przez internet i dokonującego dostawy towarów w systemie wysyłkowym istnieją wyłączenia z takiego zwolnienia. O wyjątkach takich szczegółowo mówi § 4 ust. 1 ww. rozporządzenia. Wyłączenia zależne są od rodzaju dostarczanych towarów i świadczonych usług.