Zapowiedź końca deklaracji VAT od 2019 roku

Koniec deklaracji VAT – co się ma zmienić od 2019 roku?

Rząd wychodzi naprzeciw przedsiębiorcom. Od nowego roku zniknie obowiązek wysyłania deklaracji VAT. Wystarczy wysyłanie pliku JPK. Sprawdź, co się zmieni.

Koniec deklaracji VAT – skąd takie zapowiedzi Rządu?

Z początkiem roku 2018 wszystkie firmy, łącznie z mikroprzedsiębiorcami, miały obowiązek wysyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). W pliku zawieramy bardzo szczegółowe dane. Tworzymy precyzyjną listę faktur sprzedaży i zakupu. Podliczamy kwotę podatku VAT do odliczenia i do zapłaty. Dla małych firm, w których JPK był tworzony ręcznie, jest to zajęcie bardzo praco – i czasochłonne.

Rząd zadał sobie w końcu pytanie: po co dublować te same informacje w deklaracjach VAT? Koniec deklaracji VAT będzie więc naturalną konsekwencją rozwoju pliku JPK.

Jak wyglądała ściągalność JPK w 2018?

Na początku 2018 roku widać było wyraźnie, jak przedsiębiorcy odnosili się do obowiązku składania pliku JPK. Z miesiąca na miesiąc ilość składanych plików była coraz większa:

  • w styczniu ok.1 545 tys.
  • w lutym ok.1 544 tys.
  • w marcu ok.1 562 tys.
  • w kwietniu ok.1 566 tys.

Równocześnie stopniowo zmniejszała się ilość błędnie wysłanych informacji:

  • w styczniu ok. 80 tys.
  • w lutym ok. 29 tys.
  • w marcu ok. 21 tys.
  • w kwietniu ok. 18 tys.

Już na początku 2018 roku było więc widać, że system składania JPK działa prawidłowo. Nic więc dziwnego, że rządzący mogli pomyśleć o nowym rozwiązaniu, jakim ma być zastąpienie deklaracji VAT plikiem JPK_VDEK.

Jak będzie wyglądał nowy JPK?

Mimo, że koniec roku już za pasem, to nadal nie znamy nowego wzoru pliku JPK. Robocza nazwa to JPK_VDEK. Ma on być połączeniem obecnego pliku JPK i deklaracji VAT. Należy się więc spodziewać, że dojdzie rubryka sumująca naliczony / należny VAT z danego okresu i z poprzedniego.

Dla kogo koniec deklaracji VAT będzie ułatwieniem?

Z punktu widzenia przedsiębiorcy, koniec deklaracji VAT może być sporym ułatwieniem. Będzie to na pewno krok w ograniczeniu nadmiernej biurokracji.

Trzeba jednak zwrócić uwagę, że koniec deklaracji VAT, będzie problematyczny dla urzędów skarbowych. Obecnie JPK trafia do Ministerstwa Finansów. Urzędy skarbowe monitorowały przepływ VAT na podstawie deklaracji. Jeśli ich zabraknie, skarbówki będą musiały znaleźć sposób na:

  • rozliczanie nadwyżki VAT z poprzednich okresów
  • rozliczanie ulgi na nabycie kasy fiskalnej
  • rozliczanie i nanoszenie korekty
  • rozliczanie VAT przez firmy, które składały deklaracje kwartalne

Rząd musi wziąć te wątpliwości pod uwagę przy projektowaniu nowego pliku JPK_VDEK. Inaczej zrobi się sporo zamieszania.

Czy Ministerstwo Finansów jest gotowe na koniec deklaracji VAT?

Rodzi się obawa, czy Rząd zdąży ze zmianami, związanymi z końcem deklaracji VAT. Mimo, że mamy październik, to nadal nie znamy wzoru pliku JPK_VDEK. Możemy się też spodziewać, że będzie nas czekał okres przejściowy. Nagła likwidacja deklaracji VAT mogłaby wprowadzić wiele chaosu.

Miejmy jednak nadzieję, że na ostateczny koniec deklaracji VAT nie będziemy musieli długo czekać.