Rozliczanie kryptowalut

Kryptowaluty – jak je rozliczać?

Kryptowaluty są jednym z najgorętszych towarów w świecie online. W tym artykule omówimy, czym są, gdzie można je kupić oraz jakie są najpopularniejsze obecnie kryptowaluty i jak je rozliczać.

Co to są kryptowaluty?

Kryptowaluty są czymś w rodzaju wirtualnych pieniędzy. Nazwa wzięła się od kryptologii, czyli nauki o szyfrowaniu. Z greckiego “kryptos” oznacza “ukryty” a logos logos “rozum” lub” “słowo”. Kryptografia to dziedzina oparta na przekazywaniu informacji w sposób zabezpieczony przed niepowołanym dostępem. Tak też jest w tym przypadku. Kryptowaluty działają bowiem w oparciu o technologię blockchain. W bezpieczny sposób zarządza ona transakcjami i rejestruje je.

Ile jest obecnie kryptowalut?

Z informacji dostępnych na https://coinmarketcap.com/ – stronie zajmującej się badaniami rynku wynika, że obecnie funkcjonuje blisko 10 tys. kryptowalut. Prym wiedzie w nich oczywiście popularny Bitcoin (BTC), ale z roku na rok przybywają kolejne.

Obecnie popularne są również takie kryptowaluty jak:

  • Ethereum (ETH),
  • Tether (USDT)
  • USD Coin (USDC)
  • BNB (BNB)
  • Binance USD (BUSD)
  • XRP (XRP)
  • Cardano (ADA)
  • Solana (SOL)
  • Dogecoin (DOGE)

Popularność i wartość kryptowalut zmienia się jednak dosyć dynamicznie. Ich zakup może doprowadzić zarówno do dużych zysków, jak i ogromnych strat. Warto więc mieć to na uwadze. Kryptowaluty to dobra inwestycja dla spekulantów, których nie interesuje zamrażanie pieniędzy na zbyt długo. Atrakcją jest krótkotrwały charakter inwestycji. Przed zakupem warto jednak poznać podstawowe informacje co do bezpieczeństwa takich zakupów.

Gdzie i jak bezpiecznie można kupić kryptowaluty?

Kupując kryptowaluty z pewnością trzeba posiadać trochę niezbędnej wiedzy. Warto zainteresować się m. in. tym kto jest właścicielem firmy, kto już inwestuje w daną walutę i czy zakup wiąże się również z posiadaniem udziałów w firmie czy tylko waluty lub tokenów. Warto zwrócić uwagę również na rozwój waluty i jej historię. Pamiętajmy jednak, że w przeszłości zdarzały się sytuacje kradzieży kryptowalut, gdzie hakerzy ukradli setki milionów dolarów. Z pewnością zatem nie warto inwestować w cyfrowe waluty wszystkich swoich pieniędzy.

Kryptowaluty można kupić na:

  • giełdach kryptowalut;
  • usługach płatniczych;
  • kontach maklerskich;
  • w kantorach kryptowalut;
  • bitomatach.

Jak rozliczyć kryptowaluty?

PIT 2022 Wiele osób zastanawia się pewnie jak rozlicza się takie kryptowaluty. Podatnik zobowiązany jest do rozliczenia w swojej deklaracji podatkowej w postaci przychodów oraz kosztów poniesionych w wyniku transakcji kryptowalutami. Rozliczenie to odbywa się za pomocą PIT-38 notowanym w źródle jako “kapitały pieniężne”. Warto również zapamiętać, że nie można łączyć kosztów i uzyskanych przychodów z pozostałymi kapitałami pieniężnymi. W żadnym wypadku nie można ich sumować z przychodami z akcji czy udziałów. Nie można łączyć również nadwyżek kosztów. Te są przenoszone do rozliczenia na kolejny rok podatkowy. Kryptowalut nie można również kupić w ramach działalności gospodarczej i rozliczyć jej z przychodami.

Sprzedaż kryptowalut. Jak wygląda rozliczenie?

Podatek od kryptowalut wynosi 19% podstawy opodatkowania. Ważne jest to, że odliczyć można od niego jedynie koszty uzyskania przychodu. Nie można natomiast odejmować wartości ulg i odliczeń podatkowych. Opodatkowanie dotyczy czystej wartości dochodu. Krytowaluty rozlicza się na koniec roku i opłaca wyłącznie roczny podatek od całości rozliczeń.