Kto może zostać ryczałtowcem?

Ryczałt ewidencjonowany to prosta metoda rozliczania, która przy niskich kosztach działalności może nieść ze sobą istotne korzyści podatkowe. Jednak możliwość wyboru tej metody opodatkowania jest ograniczona przepisami.

Ryczałt – kiedy i dlaczego warto?

Jest to bardzo atrakcyjna forma opodatkowania, która pozwala na opłacanie podatków w jednej z następujących stawek procentowych.

  • 3.0%
  • 5.5%
  • 8.5%
  • 17%
  • 20%

Podatek nie płaci się jednak od dochodu uzyskanego ze sprzedaży ale przychodu. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie w przypadku działalności handlowych, których sprzedaż produktów obarczona jest wysoką marżą.

Należy pamiętać w przypadku tej metody opłacane podatki można pomniejszyć wyłącznie o składki na ubezpieczenie (ZUS). Pozostałe koszty jak zakup towaru lub wyposażenia nie zmniejszają podstawy opodatkowania. W związku z tym jest to również opłacalna metoda dla firm mających niskie koszty działalności jak np. usługi budowlane, remontowe lub lekarze.

Ryczałt ewidencjonowany – dla kogo?

Z tej metody opodatkowania może skorzystać osoba fizyczna prowadząca działalność samodzielnie lub w formie spółki. Warunkiem jest nieprzekroczenie w poprzednim roku podatkowym przychodów z działalności w wysokości 150 000 euro (w przeliczeniu na złotówki).

Jednak według przepisów ustawy niektóre rodzaje działalności wykluczone są z możliwości korzystania z tej formy opodatkowania. Szczegółowy wykaz można znaleźć w Ustawie z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, która dostępne jest pod TYM LINKIEM.

Wykluczeniu podlegają między innymi agencje reklamowe, właściciele kantorów i lombardów, aptekarze, handlarze częściami samochodowymi.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą księgową – ryczałt ewidencjonowany.