Licencja na zawód windykatora

Licencja na zawód windykatora. Ministerstwo Sprawiedliwości chce uregulowania zawodu!

Resort sprawiedliwości proponuje uregulowanie zawodu windykatora. Nowelizacja przepisów ma na celu ochronę dłużników przed nieetycznymi praktykami. Obecnie nie ma szczegółowych regulacji dotyczących firm windykacyjnych, co oznacza, że każdy może założyć firmę windykacyjną bez konieczności spełnienia określonych wymogów. Sprawdź co mają zmienić proponowane przepisy!

Wszystko wskazuje na to, że od 2023 roku nastąpią spore zmiany w branży windykacyjnej. Już wkrótce firmy ściągające należności z tytułu nieopłaconych faktur będą musiały uzyskać zgodę na działalność, a do wykonywania zawodu windykatora potrzebna będzie licencja. Resort sprawiedliwości pracuje właśnie nad przygotowaniem projektu, którego finalnym efektem ma być utworzenie Centralnego Rejestru Firm Windykacyjnych i Windykatorów. W jego rejestrze mają się znaleźć wszystkie podmioty dopuszczone do prowadzenia działalności windykacyjnej.

W przygotowywanej ustawie określone będą zasady kontaktu z dłużnikami. Mają one między innymi jednoznacznie regulować dozwolone pory wykonywania telefonów do dłużników. Nowe przepisy mają wyłączyć możliwość kontaktu z zadłużonymi w dniach ustawowo wolnych od pracy. Propozycje obejmują również uregulowanie możliwości wizyt domowych. Wszystkie mają się odbywać na wyraźną zgodę dłużnika. Windykatorzy stracą możliwość bombardowania zalegających obywateli listami i telefonami. W przypadku braku skuteczności swoich działań będą musieli skierować sprawę do sądu. Wprowadzenie nowych przepisów może sprawić, że najlepszym sposobem na skuteczne odzyskanie pieniędzy z nieuregulowanych faktur będzie polubowny kontakt z zadłużonym.

Chcesz się dowiedzieć jak radzić sobie z opóźnionymi płatnościami za faktury? Przeczytaj nasz artykuł.