Milcząca zgoda – zawarcie umowy

Przypadek, w którym nasz kontrahent nie udziela odpowiedzi na zaproponowane warunki współpracy nie zawsze oznacza brak akceptacji. Sytuację, w której uznaje się ofertę jako przyjętą pomimo braku odzewu nazywamy udzieleniem „milczącej zgody”. Kiedy mamy z nią do czynienia?

Warunki milczącej zgody

Istnieją jednak istotne warunki, które muszą być spełnione, by transakcja mogła zostać uznana za wiążącą w trybie „milczącej zgody”.

  • transakcja jest zawierana pomiędzy przedsiębiorcami,
  • dotyczy tylko umowy, która została zawarta w ramach prowadzonej działalności gospodarczej,
  • strony umowy wiążą „stałe stosunki gospodarcze”.

Warunkiem koniecznym jest zaistnienie powyższych okoliczności. Największe wątpliwości budzi aspekt stałych stosunków gospodarczych. Możemy mówić o nich w sytuacji gdy współpraca odbywa się na wielu obszarach działalności oraz obejmuję pewien dłuższy okres czasu.

Z pewnością o tym trybie akceptowania oferty nie może być mowy jeżeli firmy łączyła jednorazowa umowa, której postanowienia wygasły.

Przed „milczącą zgodą” można się jednak stosownie zabezpieczyć. Wystarczy zawrzeć stosowną klauzulę w zawieranej umowie mówiącą, że brak odpowiedzi pod żadnym pozorem nie będzie interpretowany jako przyjęcie warunków.

Wyrażenie zgody poprzez rozpoczęcie wykonywania umowy

Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy po przedstawiu oferty zamiast przesłania pisemnej zgody z potwierdzeniem przyjęciem warunków rozpocznie jej wykonywanie.

Przykładowo klient może wpłacić przedstawioną w propozycji współpracy zaliczkę, co będzie jasnym i wiążącym sygnałem dla Wykonawcy do rozpoczęcia prac.