Morawiecki zapowiada uproszczenie podatków

W najbliższych miesiącach zostanie uproszczone prawo podatkowe, już w tym półroczu przedsiębiorcy mogą liczyć na nowe, prostsze procedury – obiecywał premier Mateusz Morawiecki.

Premier, który aktualnie jest na Światowym Forum Gospodarczym, podkreślił, że jego celem jest w Davos polskiej perspektywy, sukcesów Polski „ale oczywiście naszych dylematów w dyskusjach z Europą. I to właśnie bardzo skutecznie tutaj robimy” – opowiadał Prezes rady Ministrów.

„Bo ja oczywiście jestem bardzo szczęśliwy i pod wrażeniem, że tak wielka firma chce coraz szerzej współpracować z Polską, jest obecna w Polsce, bardzo dobrze, bo uczymy się nawzajem od nich; ale jednocześnie my, Polacy, chcemy uniknąć kolejnego drenażu mózgów, my nie chcemy, żeby najzdolniejsi ludzie na zawsze wyjeżdżali z Polski, tylko żeby tworzyli swoje firmy, swoje odkrycia naukowe, swoje wynalazki w Polsce” – mówił premier o jego rozmowie z prezesem Google Sundarem Piachai.

Premier podkreślił, że ważnym na Światowym Forum jest temat unikania podatków – „Duże firmy mające wielkie departamenty podatkowe lubią nie płacić podatków nigdzie (…) my, przywódcy państw, pokazujemy, że w ten sposób zmniejszają perspektywy wzrostu w swoich społeczeństwach, a w szczególności tworzą ogromne napięcia pomiędzy tymi mniej zamożnymi grupami ludności, a tymi, którzy akurat mają szczęście dużo lepiej sobie radzić, są dużo bogatsi od innych.”

Odniósł się on do przepisów obowiązujących w naszym kraju i zapowiedział, że przez najbliższe dwa lata rząd będzie pracował na uproszczeniem przepisów prawa podatkowe.

Trzeba wrócić do tego, o czym wspominałem już kilka razy, czyli do konstytucji dla biznesu, czyli do prawa dla przedsiębiorców, uproszczenia prawa podatkowego i uproszczenia prawa dla firm (…); to już, mogę powiedzieć, że nastąpi w ciągu najbliższych dosłownie kilku tygodni, czy paru miesięcy, a więc już w tym półroczu przedsiębiorcy będą mieli nowe, dużo prostsze zasady działania” – powiedział premier.

Wprowadzane zmiany mają na celu zachęcenia przedsiębiorców do inwestowania większych zasobów.