Niezapłacona faktura - jak sobie radzić - poradnik

PORADNIK: Niezapłacona faktura – jak radzić sobie z opóźnionymi płatnościami?

Opóźnienia w opłacaniu faktur to niestety często spotykany problem. Z jednej strony mamy do czynienia z klientami, którzy próbują się wykręcić od płacenia lub są po prostu nieuczciwi. Z drugiej z firmami, które mają problemy ze spłatą zaciągniętych zobowiązań. Są również tacy, którzy po prostu zapomnieli o dopilnowaniu odpowiednich terminów. Jak sobie radzić z opóźnionymi płatnościami? Poniżej znajdziesz kilka porad, które pomogą Ci się z nimi solidnie uporać!

Umów się na rozmowę z dłużnikiem

Powodów nieopłaconych faktur może być bardzo wiele. Choroba dziecka, problemy finansowe, kłopoty z bankiem – to tylko kilka przykładów, które mogą doprowadzić do tego, że Twoi klienci zaczynają spóźniać się ze spłatami należności. Warto więc zawsze w pierwszej kolejności skontaktować się z dłużnikiem i porozmawiać o problemach dotyczących płatności. Być może ma on uzasadnione argumenty o których nie chciał do tej pory mówić. Dzięki nawiązaniu kontaktu, zyskasz cenne informacje, które pomogą Ci skutecznie rozwiązać problem.

Wystaw wezwanie do zapłaty

Jeśli rozmowa z dłużnikiem nie przyniosła oczekiwanych rezultatów, kolejnym krokiem jest wysłanie mu oficjalnego wezwania do zapłaty wraz z terminem, w którym powinien uregulować swoją należność. Pamiętaj jednak, aby dopisać kary umowne, które zgodnie z zawartą umową możesz naliczyć dłużnikowi. Wezwanie do zapłaty powinno być jasne i konkretne, a termin regulacji zadłużenia powinien być dostatecznie długi, tak by dłużnik miał możliwość uregulowania należności bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów.

Weź pod uwagę możliwość przedłużenia terminu płatności

W dobie koronawirusa, wiele firm mierzyło się z problemami ze spłatą swoich zobowiązań. W takiej sytuacji, warto rozważyć możliwość przedłużenia terminu płatności. Dzięki temu, dłużnik zyska więcej czasu na spłacenie zaległości, a Ty unikniesz problemów ze zdobyciem pieniędzy. Jeśli uda Ci się nawiązać pozytywną relację i ustalić kompromis, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że dłużnik będzie chciał spłacić swoje zobowiązanie w ustalonym terminie. Najważniejsze to nie unikać kontaktu z dłużnikiem. Musi on mieć świadomość, że problem istnieje i że konsekwencje jego działań mogą być poważniejsze, niż same upomnienia słowne.

Skorzystaj z usług prawnika lub windykatora

W przypadku większych opóźnień i braku dobrej woli dłużnika, możesz skorzystać z usług kancelarii prawnej lub windykatora. Warto jednak pamiętać, że takie działania mogą być dosyć kosztowne. Jeśli masz więc do czynienia z małymi firmami lub osobami fizycznymi, to lepiej skupić się na bezpośrednim kontakcie z dłużnikami próbując na nich bezpośrednio wpłynąć. W przeciwnym razie możesz stracić więcej niż tylko należność z tytułu faktur.

Pamiętaj – nigdy nie ulegaj szantażom i groźbom!

Zdarza się, że dłużnicy próbują zastraszyć wierzycieli, aby uzyskać korzystniejsze warunki spłaty. Nie daj się jednak nabrać na takie sztuczki i nigdy nie zgadzaj się na warunki, które są dla Ciebie niekorzystne. Pamiętaj, że masz prawo do swoich pieniędzy i nikt nie ma prawa Ci ich odbierać. Najważniejsze to zachować spokój i opanować emocje. Jeśli jednak dłużnik nadal ignoruje Twoje wezwania do zapłaty i nie próbuje rozwiązać sprawy polubownie, a Ty nie możesz się z nim skontaktować, droga jest tylko jedna – sąd. Pamiętaj, by nigdy nie rozstrzygać sporu na własną rękę i nie dochodzić swoich racji przemocą. W takim przypadku możesz narazić się na konsekwencje prawne, a samo rozwiązanie sprawy może okazać się niemożliwe.