Nowe zasady odliczania VAT od paliwa

Dobra nowina dla osób wykorzystujących samochód w prowadzonej działalności gospodarczej. Z dniem 1 lipca 2015 w życie weszły nowe przepisy dotyczące odliczania podatku VAT od paliwa.

Jak było dotychczas?

Dotychczas przepisy pozwalały na odpis 100% VAT w przypadku samochodów wykorzystywanych tylko do celów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Druga grupa to przedsiębiorcy wykorzystujący samochód zarówno w celach firmowych jak i prywatnych, oni mogli odliczyć jedynie 50% VATu wydanego na paliwo.

Nie mogli korzystać z odpisów użytkownicy samochodów osobowych, oraz pojazdów o masie całkowitej do 3.5 tony z ładownością mniejszą niż 425-500kg w zależności od liczby siedzeń w pojeździe (od 1 do 3).

Nowe przepisy

Od początku tego miesiąca (1 lipca 2015) zniknęły powyższe obostrzenia dotyczące ładowności i liczby miejsc siedzących. Obecnie przedsiębiorcy wykorzystujący samochód tylko do celów firmowych mogą odliczyć pełne 100% VAT. Połowę VATu od paliwa odliczą wykorzystujący samochód w celach prywatnych oraz związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Reasumując, każda firma dysponująca samochodem ma prawo do odliczeń VAT za paliwo, jedynie ich poziom uzależniony jest od sposobu jego wykorzystania.