Obowiązek posiadania terminala płatniczego

Obowiązek posiadania terminala płatniczego – nowy projekt ustawy

Płatności bezgotówkowe będą rozpowszechniane – zadecydowało Ministerstwo Rozwoju i rozpoczęło pracę nad ustawą, mającą nałożyć na przedsiębiorców obowiązek realizacji płatności bezgotówkowych.

Kto zatem będzie miał obowiązek posiadania terminalu płatniczego?

INSTYTUCJE PUBLICZNE

Płatności w tradycyjnej formie wiążą się z wysokimi kosztami obsługi płatności, co spowodowało szybką popularność płatności bezgotówkowych. Planowane z miany w ustawie o opłacie skarbowej nałożą na urzędy obowiązek umożliwiania płatności egzekucyjnych i skarbowych za pośrednictwem terminali płatniczych. Ma to zaoszczędzić urzędnikom pracy jak również przynieść wymierne oszczędności względem obsługi płatności gotówkowych.

PUNKTY HANDOLOWO-USŁUGOWE

Natomiast wszystkie punkty handlowo-usługowe zgodnie z zapisem ustawy o usługach płatniczych będą zobowiązane do umożliwienia płacącemu jedną z form płatności bezgotówkowej –

  • karta płatnicza,
  • przelew bankowy,
  • telefon,
  • BLIK.

WSZYSTKIE FIRMY Z KASĄ FISKALNĄ

Tym obowiązkiem będą objęci wszyscy przedsiębiorcy z kasą fiskalną. Wprowadzona zmiana ma dać możliwość wyboru a nie wyeliminować tradycyjną formę płatności. Według resortu stopniowa eliminacja transakcji gotówkowych na rzecz coraz popularniejszej płatności bezgotówkowej ograniczy tzw. niewykazywanie transakcji gospodarczych. W tym celu wprowadza się nowy rodzaj kas połączonych na stałe z Centralnym Repozytorium Ministerstwa Finansów. Nowe kasy wprowadzą jednolity standard komunikacyjny między terminalami płatniczymi a samymi kasami, dzięki czemu zarejestrowany przebieg transakcji będzie odzwierciedlał stan faktyczny.