Piątka dla przedsiębiorców – sprawdź, co możesz zyskać

W programie obecnego rządu znalazła się propozycja wsparcia dla przedsiębiorców. Pakiet powszechnie określany jako Piątka Morawieckiego jest skierowany przede wszystkim do małych, mikro i średnich przedsiębiorców.

W programie zawarto pięć istotnych punktów, które mają ułatwić życie przedsiębiorcom. Wśród nich należy wymienić: 500 plus dla małych przedsiębiorców; utrzymanie ryczałtowego ZUS; podniesienie limitu przychodów dla podatku ryczałtowego; 9-proc. podatek CIT oraz ponad 1 mld wsparcia dla inwestorów.

500 plus dla małych przedsiębiorców

Jeden z punktów pakietu zakłada ulgę w składkach na ZUS. Jednak nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli z niej skorzystać. Program przeznaczony jest dla tych firm, których miesięczny dochód nie przekracza 6 tys. zł, a przychód 10 tys. zł. Wspomniani przedsiębiorcy zapłacą składkę niższą średnio o 500 zł. Szacuje się, że z ulgi może skorzystać nawet 270 tys. firm. Propozycja rządu skierowana jest do przedsiębiorców, którzy nie korzystają już z wprowadzonego z początkiem br. ryczałtowego ZUS-u (tzw. mały ZUS liczony od przychodu).

Utrzymanie ryczałtowego ZUS

W pakiecie znalazło się też zapewnienie, że ryczałtowy ZUS dla przedsiębiorców, którzy osiągają przychody przekraczające 10 tys. zł, nie ulegnie zmianie. Ta grupa będzie opłacać składki na ubezpieczenia społeczne na dotychczasowych zasadach.

Podniesienie limitu przychodów dla podatku ryczałtowego

Korzystne jest też czterokrotne podniesienie limitu przychodów, do którego przedsiębiorcy mogą ryczałtowo rozliczać podatek. Limit ulega zwiększeniu z 250 tys. euro do 1 mln euro. W przyszłości (kolejne lata) limit ma ulec jeszcze jednej zmianie i wzrosnąć do 2 mln euro.

9-proc. podatek CIT

Piątka dla przedsiębiorców zakłada również objęcie znacznie większej grupy przedsiębiorców 9-proc. stawką podatku CIT. Zawdzięczamy to zmianie limitu przychodów z 1,2 mln euro do 2 mln euro.

1 mld wsparcia dla inwestorów

W Piątce Morawieckiego rząd zapowiedział wsparcie dla inwestorów, którzy chcą się rozwijać na polskim rynku. Na ten cel przewidziano ponad 1 mld zł, a dokładnie 1 123 000 zł. Wsparciem mają zostać objęte małe i średnie przedsiębiorstwa. Zgodnie z zapowiedzą, środki mogą zostać przeznaczone na rozwój, wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań oraz poprawę konkurencyjności przedsiębiorstwa.