Podatek liniowy - polski ład

Podatek liniowy w Polskim Ładzie

Polski Ład, którego przepisy mają wejść w życie z początkiem 2022 r., może doprowadzić do tego, że część przedsiębiorców zrezygnuje z podatku liniowego i wybierze inną formę opodatkowania. Zaproponowane tam rozwiązania podatkowo-składkowe sprawią, że wzrosną obciążenia dla rozliczających się każdą formą opodatkowania. Szczególnie dotkliwe mogą okazać się dla liniowców.

W zakresie zmian, jakie wprowadzone zostaną wraz z wejściem w życie przepisów Polskiego Ładu, kluczowe są te, które dotyczą rozliczania składki zdrowotnej. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, że nie będzie już można dokonywać jej odliczeń. Jakie inne zmiany czekają nas w przyszłym roku?

Czego możemy spodziewać się w roku 2022?

Nowelizacja przepisów podatkowych, które mają wejść w życie 1 stycznia 2022 r., może doprowadzić do pogorszenia warunków funkcjonowania wielu przedsiębiorstw. Podniesienie kosztów prowadzenia działalności, jakie zaplanował ustawodawca, będzie skutkować znacznym wzrostem obciążeń polskich firm, zwłaszcza tych, które rozliczają się podatkiem liniowym. W efekcie wybór tej formy opodatkowania dla wielu osób nie będzie już taki oczywisty. Warto podkreślić, że obecnie liniowców obowiązuje stała stawka opodatkowania w wysokości 19% liczonych od uzyskiwanego przez przedsiębiorcę dochodu. Po zmianie rzeczywiste obciążenie wzroście do 23,9%, co dla wielu będzie mocno odczuwalne. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na to, że zgodnie z proponowanymi zmianami, z polskiego systemu podatkowego ma zniknąć możliwość wyboru karty podatkowej przez nowe osoby. Natomiast będą z niej mogli korzystać ci przedsiębiorcy, którzy taką formę opodatkowania działalności gospodarczej wybrali już wcześniej. To dodatkowo komplikuje sytuację przedsiębiorców, którzy w związku z wprowadzanymi zmianami chcieliby zmienić sposób opodatkowania.

Ile zapłacą liniowcy?

Zgodnie z przyjętymi przez ustawodawcę przepisami dotyczącymi zmian podatkowo-składkowych, składka zdrowotna dla liniowców od 1 stycznia 2022 r. będzie liczona proporcjonalnie od uzyskiwanego dochodu według stawki 4,9%. To znacznie mniej niż proponowano pierwotnie (miało to być 9%), jednak zmiana i tak będzie dla przedsiębiorców istotnie odczuwalna. Należy tu zaznaczyć, że zapłaconej składki nie będzie można odliczyć od podatku. – To kolejna ważna zmiana. Jak nietrudno policzyć, taki wzrost i brak odliczeń spowoduje, że realne obciążenie liniowców wzrośnie do 23,9% wartości uzyskiwanego dochodu. Ustawodawca określił też minimalną wysokość składki zdrowotnej w kwocie 270 zł. Taka sama kwota będzie obowiązywać firmy rozliczające się według karty podatkowej. Natomiast przedsiębiorcy, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych, zapłacą składkę zdrowotną w wysokości 9%.

Podatek liniowy a kwota wolna od podatku

O niekorzystnych zmianach w prawie podatkowym liniowcy mogą mówić z jeszcze jednego powodu. Pomimo tego, że zgodnie z nowymi przepisami w roku 2022 znacznie wzroście kwota wolna od podatku, to zmiana ta nie przyniesie korzyści liniowcom. Z kwoty wolnej od podatku będą bowiem mogli skorzystać wyłącznie ci przedsiębiorcy, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych. Mamy tu zatem do czynienia ze wzrostem składki zdrowotnej, której nie można odliczyć od podatku oraz brakiem możliwości korzystania z kwoty wolnej od podatku, która od stycznia 2022 r. będzie wynosić 30 tys. zł. Takie zmiany mogą sprawić, że wielu przedsiębiorcom rozliczanie się metodą liniową zwyczajnie przestanie się opłacać. Z drugiej strony szybko zauważamy, że nawet po wprowadzeniu tych niekorzystnych zmian przedsiębiorcom osiągającym wysokie miesięczne dochody przekraczające 20 tys. zł nadal może opłacić się rozliczanie podatkiem liniowym. Dlatego wielu dobrze zarabiających liniowców może pozostać przy tej formie opodatkowania. A co z pozostałymi?

Ci, którzy zarabiają mniej i zauważą, że proponowane zmiany nie są dla nich korzystne, mogą zdecydować o zmianie sposobu opodatkowania. Od stycznia 2022 r. przedsiębiorcy będą mieli do wyboru trzy różne formy opodatkowania. Jak pisaliśmy wyżej, nie będzie już możliwości wyboru karty podatkowej. Pozostanie natomiast podatek liniowy, opodatkowanie na zasadach ogólnych oraz ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.