Podatki i ZUS - zmiany 2019

Podatki i ZUS – najważniejsze zmiany od 2019 roku

W 2019 roku pojawiło się wiele istotnych dla przedsiębiorców zmian. Ich znajomość pozwala uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji niedotrzymania istniejącego obowiązku i bezpiecznie poruszać się w nowych przepisach.

Wysokość składek ZUS

Począwszy od stycznia 2019 roku przedsiębiorcy będą musieli płacić zdecydowanie wyższe niż w roku ubiegłym składki ZUS. Składka styczniowa (opłacana w lutym) została podniesiona aż o 65,89 zł. Jej wysokość dla przedsiębiorców, którzy opłacają dobrowolną składkę na ubezpieczenie chorobowe, wynosi obecnie 1316,97 zł, a dla tych, którzy jej nie opłacają 1246,92 zł.
W przypadku preferencyjnych składek ZUS będzie to odpowiednio 555,89 zł i 539,35 zł.

ZUS od przychodu

Od tego roku najmniejsze firmy zamiast zryczałtowanych składek ZUS będą mogły opłacać tę daninę w obniżonej wysokości. Ich kwota będzie uzależniona od przychodu firmy. Z takiej ulgi będą mogli skorzystać wyłącznie ci przedsiębiorcy, których przychody w roku ubiegłym nie przekroczyły 63 tys. zł.

Rezygnacja z deklaracji VAT-7

Od ubiegłego roku przedsiębiorcy mają obowiązek wysyłania do urzędu skarbowego jednolitego pliku kontrolnego (jpk). W związku z tym, że zawarte w tym dokumencie informacje powielają dane przesyłane w deklaracjach VAT-7, w roku 2019 obowiązek wysyłania tych drugich ma zostać zniesiony. Zamiast tego przedsiębiorcy będą przesyłać jeden plik zawierający w sobie informacje z obu dokumentów. Zmiana ma wejść w życie około połowy bieżącego roku.

Rozliczanie podatku PIT

Od tego roku roczną deklarację podatkową będzie przygotowywać za podatników urząd skarbowy. Rozliczenia będą udostępniane na Portalu Podatkowym, o czym będziemy powiadamiani poprzez sms albo wiadomość e-mail. Co prawda, początkowo automatyczne rozliczenia roczne będą prowadzone przez skarbówkę dla osób fizycznych, jednak przedsiębiorcy będą rozliczani w taki sposób już w kolejnym roku.

Kolejna regulacja dotyczy terminu składania deklaracji przez osoby, które chcą się rozliczać wspólnie z małżonkiem. Dotychczas wspólne rozliczenie było możliwe tylko wtedy, jeśli zostało złożone w nieprzekraczalnym terminie do 30 kwietnia. Obecne przepisy są znacznie bardziej liberalne i pozwalają na wspólne rozliczenia również po upływie tego terminu.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie

W 2016 roku zostały wprowadzone elektroniczne zwolnienia lekarskie. Nadal jednak istniała możliwość wystawiania zwolnień papierowych. Dopiero od grudnia ubiegłego roku istnieje już obowiązek wystawiania wyłącznie zwolnień elektronicznych, które są przesyłane bezpośrednio do pracodawcy oraz do ZUS-u.

Stawka podatku CIT

Kolejna zmiana, na którą warto zwrócić uwagę, to ponowne obniżenie stawki podatku CIT. Poprzedni raz z takim zdarzeniem mieliśmy do czynienia w roku 2017. Wtedy to podatek został obniżony z 19% na 15%. W roku 2019, po kolejnej zmianie podatek ten wynosi zaledwie 9%.

Powyżej opisano najważniejsze zmiany, na jakie muszą być przygotowani przedsiębiorcy w bieżącym roku. O niektórych z nich było w ostatnim czasie bardzo głośno, inne przeszły niemal bez echa i gdyby nie artykuły takie jak ten, mogły zostać przez przedsiębiorców niezauważone.