Split Payment - mechanizm podzielonej płatności

Split payment. Na czym polega mechanizm podzielonej płatności?

Mechanizm podzielonej płatności, znany również jako split payment, to system funkcjonujący w kilku krajach, takich jak Czechy, Włochy czy Turcja. Powodem wprowadzenia takiego rozwiązania była potrzeba uszczelnienia podatku VAT. Sprawdź na czym dokładnie polega split payment i jak go stosować w praktyce!

Co to jest split payment?

Mechanizm podzielonej płatności to sposób płacenia za towary lub usługi funkcjonujący w relacjach B2B (firma-firma). Nie jest stosowany w relacjach B2C, czyli na linii firma-osoba prywatna. Split payment można realizować, jeśli na fakturze została wykazana kwota podatku VAT.

Płatności z tytułu faktury przelewane są na dwa osobne rachunki bankowe:

  • wartość netto – trafia na rachunek dostawcy produktu/usługi;
  • wartość VAT – trafia na przypisany do dostawcy rachunek VAT.

Zaletą stosowania split payment jest to, że tego typu płatność zwiększa zgodność z przepisami podatkowymi, ponieważ utrudnia sprzedawcom przywłaszczenie sobie pobranego podatku VAT. Ponadto zapewnia większe bezpieczeństwo dla kupujących, ponieważ mogą być pewni, że wpłacone pieniądze rzeczywiście trafią do budżetu państwa.

Od kiedy split payment obowiązuje w Polsce?

Mechanizm podzielonej płatności został wprowadzony ustawą z dn. 1 sierpnia 2017 r. zmieniającą ustawę o podatku od towarów i usług. Dobrowolne stosowanie split payment było możliwe już od 1 lipca 2018 roku. Jako obowiązkowe, rozwiązanie zostało wprowadzone od 1 listopada 2019 r.

Mechanizm podzielonej płatności. Od jakiej kwoty jest obowiązkowy?

Nabywcy towarów lub usług mają obowiązek dokonywania płatności podzielonych za wyliczone w załączniku nr 15 do ustawy o VAT towary, gdy wartość transakcji przekracza 15 tys. zł (bez względu na ilość płatności). Dobrowolny split payment dostępny jest dla płatności poniżej 15 tys. zł oraz dla towarów i usług nie figurujących w wyżej wymienionym załączniku nr 15.

Chcesz wiedzieć więcej? Obejrzyj webinar opracowany przez Ministerstwo Finansów: