Spóźniony PIT – jak złożyć czynny żal?

W przypadku niewywiązania się z obowiązku corocznego rozliczenia podatkowego, mamy możliwość napisania specjalnego pisma, mającego na celu zatrzymanie procedury naliczania nam kary. Powinniśmy jednak wiedzieć, że pismo powinno zawierać ważne przyczyny zaistniałej sytuacji, w innym przypadku bowiem, czekać nas może nieprzyjemna niespodzianka.

Owe pismo nazywane jest pismem czynnego żalu, niezależnie od tego jakiego rodzaju rozliczenia ono dotyczy, w przypadku gdy nasze pismo czynnego żalu nie zostanie zaakceptowane, możemy spotkać się z sytuacją gdy za naszą niesubordynacje zostanie naliczona kara.

Jeśli więc z jakiejkolwiek przyczyny nie złożymy zeznania podatkowego, w odpowiednim dla nas czasie, powinniśmy jak najszybciej wybrać się do najbliższego Urzędu Skarbowego. Pismo, stanowiące czynny żal, możemy złożyć w urzędzie osobiście, lub też wysłać je tam pocztą. Oczywiście do stosowanego pisma wraz z wyjaśnieniem przyczyn spóźnienia, powinniśmy także dostarczyć nasze rozliczenie lub też dowód dokonania przelewu w przypadku gdy spóźnienie dotyczy opłaty za podatek. Takie działanie ma na celu nie tylko przedstawienie przyczyn opóźnienia, ale także próba ich naprawy tak szybko jak to tylko było możliwe.

Zgodnie z przepisami, złożenie tego rodzaju czynnego żalu może mieć charakter zarówno pisemny jak i ustny, co w takim przypadku zostanie umieszczone w protokole wypełnianym przez urzędnika. Pod żadnym pozorem jednak, za wniosek tego rodzaju nie może być pobierana opłata.

Powinniśmy pamiętać również o fakcie, iż o ile stosowne pismo może uchronić nas przed konsekwencjami grożącymi nam w przypadku braku złożenia stosownego pisma, o tyle w przypadku przekroczenia terminu zapłaty podatku nadal będziemy zmuszeni do dokonania zapłaty naliczonej kary. Powinniśmy także pamiętać o tym, że obowiązek obliczenia odsetek ustawowych spoczywa na nas. Fiskus, wcale nie musi nas o tym informować. Czasami urząd wyraża również zgodę na ich umorzenie. W takim przypadku jednak musimy przedstawić naprawdę realne dowody na ważne powody ku temu.

Bardzo ważne jest, aby stosowny czynny żal, złożyć odpowiednio wcześniej. Nie powinniśmy czekać na pismo z urzędu, ponieważ wówczas jest już za późno. Nawet jeśli nasze opóźnienie wynosi jedne lub dwa dni, powinniśmy o nim jak najszybciej powiadomić urząd. Warto również wiedzieć, że przedawnieniom ulegają wszelkiego rodzaju zobowiązania dotyczące urzędu, wykryte po czasie dłuższym niż dwa lata.

Czynny żal, może nie być skuteczny w przypadku jeśli:

  1. Urząd posiada już informacje na temat popełnionego przez nas przestępstwa, wynikającego z niewypełniania swoich obowiązków jako podatnika.
  2. Został on złożony w momencie kiedy przeciwko podatnikowi zaczęto prowadzić postępowanie takie jak przeszukiwania oraz kontrola dokumentów.

Z czynnego żalu nie mogą korzystać osoby:

  1. Zajmujące się czynami zabronionymi przez prawo.
  2. Wykorzystuje się podczas ich przeprowadzania osób uzależnionych od siebie w jakikolwiek sposób.
  3. Grupa ludzi bądź jedna osoba, ma na celu przeprowadzanie przestępstwa skarbowego.
  4. Osoba nakładania do przeprowadzania przestępstwa inne osoby w celu skierowania oskarżeń dotyczących przestępstwa podatkowego.

Jeśli jesteśmy zmuszeni do przeprowadzanie korekty zeznania podatkowego, nie jesteśmy zobowiązani jednocześnie do czynnego żalu.

Masz problemy natury podatkowej? Zapomniałeś albo spóźniłeś się z rozliczeniem podatkowym – skontaktuj się z naszym Biurem Rachunkowym w celu uzyskania pomocy.