Ulga na robotyzacje

Ulga na robotyzację – planowane zmiany w przepisach podatkowych

Więcej robotów w produkcji przemysłowej i zwiększenie wydajności produkcji, a także obniżenie jej kosztów – to jedne z założeń nowej ulgi, która miała wejść w życie już w styczniu bieżącego roku. Niestety pierwotny plan ze wdrożeniem tej zmiany od dnia 1 stycznia 2021 roku nie powiódł się, a ulga na robotyzację jest obecnie na etapie planowania. Istnieją jednak zapowiedzi Ministerstwa Finansów, które wskazują, że zacznie ona obowiązywać od tego roku i będzie trwać przez kolejnych 5 lat, czyli do roku 2025.

W ciągu ostatnich kilku lat mieliśmy do czynienia z kilkoma korzystnymi dla przedsiębiorców zmianami w zakresie przepisów podatkowych dotyczących innowacyjnej działalności i rozwoju technologicznego przedsiębiorstw. Wśród nich należy wymienić między innymi ulgę na działalność badawczo-rozwojową, czyli B+R, a także preferencyjną stawkę dla dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, czyli IP-BOX. Powyższe ulgi z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Teraz możemy oczekiwać kolejnej zmiany, czyli ulgi na robotyzację.

Skąd pomysł na taką ulgę?

Jak wskazała minister Jadwiga Emilewicz, ulga na robotyzację ma na celu zwiększenie poziomu robotyzacji polskiej gospodarki. Jak się okazuje, na tym polu wypadamy jako kraj dość słabo w porównaniu z innymi państwami europejskimi, w tym między innymi Niemcami, Węgrami, Słowacją i Czechami. Pozostaje więc w tej dziedzinie wiele do zrobienia, a planowana ulga powinna w tym pomóc.

Zgodnie z zapowiedzią minister Emilewicz, po wejściu zmian w życie, ulga na robotyzację powinna przyczynić się do polepszenia jakości, a także elastyczności produkcji oraz komfortu pracy. Co więcej, możemy liczyć na zwiększenie produkcji przemysłowej przy użyciu robotów oraz konkurencyjności firm, a także na podniesienie wydajności i zyskowności wykonywanej pracy.

Natomiast wiceminister Krzysztof Mazur tłumaczył, że ulga na robotyzację ma być przeznaczona przede wszystkim dla firm produkcyjnych, w których roboty mają stopniowo zastępować człowieka tam, gdzie praca jest ciężka i monotonna. Efektem prowadzonej w przedsiębiorstwach produkcyjnych robotyzacji może być zwiększenie zapotrzebowania na pracowników w takich obszarach jak programowanie, analityka danych, wsparcie klienta, a także obsługa i serwisowanie.

Na czym będzie polegać ulga?

Zgodnie z zapowiedziami rządu, ulga na robotyzację ma przysługiwać wszystkim firmom bez względu na ich wielkość, dochód i branżę, w jakiej działają. Będą mogli skorzystać z płatnicy podatku PIT i podatku CIT, którzy poniosą koszty kwalifikowane, możliwe do uwzględnienia w ramach tej ulgi.

Do kosztów kwalifikowanych związanych z inwestycjami na robotyzację zalicza się:

  • zakup lub leasingowanie nowych robotów i kobotów, czyli robotów współpracujących;
  • zakup oprogramowania;
  • zakup osprzętu (np. torów jezdnych, obrotników, sterowników, czujników ruchu, efektorów końcowych);
  • zakup urządzeń bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP);
  • szkolenia dla pracowników, którzy będą zajmować się obsługą nowego sprzętu.

Nowa ulga będzie polegała na możliwości odliczenia 50% kosztów poniesionych na inwestycje w robotyzację.

Ulga na robotyzację oraz ulga B+R – podobieństwa

Z niektórych doniesień wynika, że konstrukcja ulgi na robotyzację będzie wzorowana na rozwiązaniach obowiązujących dla ulgi przewidzianej dla działalności badawczo-rozwojowej. To oznacza, że będzie tu obowiązywał podobny sposób tworzenia katalogu wydatków oraz dokonywania dodatkowych odliczeń. Dzięki takim podobieństwom podatnicy, którzy korzystali już z ulgi B+R łatwiej odnajdą się w nowych przepisach.

Tym podatnikom, którzy jeszcze nie korzystali z ulgi B+R, polecamy przyjrzeć się bliżej dotyczącym jej przepisom. Uwagę należy zwrócić w szczególności na to, że:

  • jako koszt poniesiony w ramach ulgi B+R może zostać zakwalifikowany tylko ten wydatek, który został wyszczególniony w art. 26e ustawy PIT;
  • kwota odliczenia w roku podatkowym nie może przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez przedsiębiorcę z pozarolniczej działalności gospodarczej;
  • korzystanie z ulgi B+R obliguje przedsiębiorcę do prowadzenia odrębnej ewidencji;
  • poniesione wydatki kwalifikowane nie mogą zostać podatnikowi zwrócone w żadnej formie;
  • prawo do korzystania z ulgi przysługuje podatnikowi przez 6 lat;
  • w ramach ulgi odliczenia wydatku kwalifikowanego można dokonać dwukrotnie: raz jako koszt uzyskania przychodu, drugi w rocznym zeznaniu podatkowym.

Ulga na robotyzację – krótkie podsumowanie

Warto usystematyzować wiedzę, którą już mamy na temat planowanej do wprowadzenia zmiany.

Ulga na robotyzację będzie przysługiwać podatnikom, którzy prowadzą działalność gospodarczą i opłacają podatek PIT oraz podatek CIT.

W ramach ulgi na robotyzację podatnicy będą mogli odliczyć 50% kosztów kwalifikowanych. Odliczenia będzie można dokonać zarówno przy ujmowaniu wydatku w kosztach uzyskania przychodu prowadzonej działalności, jak i w rocznym zeznaniu podatkowym.

Można spodziewać się, że wydatki poniesione na robotyzację będą podlegały obowiązkowej ewidencji.