VAT miesięczny czy kwartalny – jakie rozliczenie wybrać?

Sytuacja dotyczącą wyboru formy rozliczeń VAT z Urzędem Skarbowym dotyczy wszystkich przedsiębiorców będący płatnikami tego podatku. Uniknąć go mogą przedsiębiorcy korzystający z podmiotowego zwolnienia VAT (czyt. Kto może korzystać ze zwolnień z podatku VAT). zł. Jest to jednak korzystne rozwiązanie w rzadkich sytuacjach – tylko w przypadku gdy klientami firmy są wyłącznie osoby prywatne i inne podmioty korzystające ze zwolnienia podatku VAT.

Jeżeli klientami firmy będą inne przedsiębiorstwa, które prawdopodobnie będą chciały odliczać VAT warto zostać VATowcem i zarejestrować się jako płatnik VAT. W tym celu należy złożyć odpowiednie zgłoszenie w Urzędzie Skarbowym tzw. VAT-R. (czyt. Zostać VATowcem czy nie? Czyli kiedy warto zdecydować się na płacenie VAT-u)

Miesięczne rozliczanie VAT

Jeżeli zdecydujemy się na comiesięczne rozliczanie podatku VAT, naszym obowiązkiem (lub biura rachunkowego) będzie sporządzenie ewidencji zakupu i sprzedaży objętych podatkiem VAT. Na jej podstawie określamy wysokość należnego podatku VAT do zapłaty w danym miesiącu.

Jeżeli kwota zapłaconego podatku VAT w fakturach zakupu jest większa od pobranego w wyniku prowadzonej sprzedaży, wtedy mówimy od nadpłacie VAT. W tej sytuacji możemy wnioskować do Urzędu Skarbowego o zwrot VAT bądź zachować tą nadpłatę na poczet należności, które powstaną w kolejnych miesiącach.

W przypadku wariantu miesięcznego składamy deklarację VAT-7. Należy ją złożyć w kolejnym miesiącu po rozliczanym, najpóźniej do 25-go. Przykładowo rozliczając miesiąc sierpień deklarację VAT-7 należy złożyć nie później niż do 25 września.

Kwartalne rozliczanie VAT

Metoda rozliczania kwartalnego podatku VAT z punktu technicznego różni się nieznacznie. W tym celu składamy deklarację VAT-7K do 25 dnia następującego pod danym kwartale.
W związku z tym są one składane 4 razy w roku w następujących terminach:

    • do 25 kwietnia za I kwartał (miesiące I-III),
    • do 25 lipca za II kwartał (miesiące IV-VI),
    • do 25 października za III kwartał (miesiące VII-IX),
    • do 25 stycznia następnego roku za IV kwartał (miesiące X-XII).

Rozliczenia VAT miesięczne czy kwartalne?

Obydwa warianty mają swoje wady i zalety, każdy przedsiębiorca powinien zdecydować według własnych potrzeb i preferencji.

Rozliczenia kwartalne pozwalają na utrzymanie lepszej płynności finansowej, gdy kontrahenci mają problemy z terminowym regulowaniem płatności. Dzieje się tak ponieważ zapłaty należnego podatku VAT dokonujemy raz na 3 miesiące.

Wadą tego rozwiązania jest potrzeba utrzymania dyscypliny finansowej. W trakcie 3 miesięcy należny podatek VAT może stanowić stosunkowo wysoką kwotę, która może okazać się trudna do zapłacenia. Wbrew pozorom nie jest to rzadkie zjawisko, gdyż pieniądze z pobranego podatku VAT często przeznaczane na bieżące funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Warto o tym pamiętać, ponieważ konsekwencje z tytułu niezapłaconego podatku VAT mogą być bardzo dotkliwe.