Wszystko o małym ZUSie dla nowych firm

Własna działalność gospodarcza, to spory powód do dumy. Każdy marzy o tym, by być dla siebie szefem, by samemu decydować o prowadzeniu działalności. Jednakże prowadzenie własnej działalności gospodarczej, nie zawsze jest łatwe i proste, może też nieść ze sobą spore koszty. Szczególnie na początku organizowania własnego biznesu.

Jednakże obecnie dla wszystkich nowych przedsiębiorców, powstało pewne udogodnienie, które pozwoli znacznie obniżyć koszty związane z prowadzeniem działalności. Mianowicie mowa tu o małym ZUS dla nowych przedsiębiorców. Mały ZUS to nic innego jak niższe stawki za ubezpieczenie społeczne, które każdy przedsiębiorca musi regularnie płacić. To spory przywilej dla każdego przedsiębiorcy, który dopiero rozpoczyna swoją przygodę z własnym biznesem.

Ile wynosi ulga dla nowych przedsiębiorców?

Obecnie każdy nowy przedsiębiorca, który w bieżącym roku założy działalność gospodarczą, będzie płacił składkę preferencyjną w wysokości 446,20 zł/mies albo też 433,34 zł/mies, jeżeli zrezygnuje z ubezpieczenia zdrowotnego. Jest ona zatem niższa aż o 650 zł od składki, którą płacą firmy, działające powyżej 2 lat na rynku.

Różnica ta jest dosyć znacząca oraz w istotny sposób zwiększa szansę na skuteczne rozwinięcie działalności gospodarczej. Ulga dla nowych przedsiębiorców, czyli mały ZUS, może być uznawana przez pełne 24 miesiące co powinno wystarczyć aby interes przynosił oczekiwane zyski.

Ograniczenia w kwestii Małego ZUS

Są jednakże pewne ograniczenia, w kwestii płacenia małego ZUSu przez nowych przedsiębiorców. Niektórym z nich, taka ulga nie przysługuje, szczególnie jeśli:

  • w trakcie ostatnich 5 lat prowadzili zarejestrowaną działalność gospodarczą,
  • świadczą usługi dla byłego pracodawcy o podobnym charakterze, które były wykonywane w trakcie pracy na etacie,
  • mają status wspólnika spółki jawnej, komandytowej, partnerskiej, albo jednoosobowej spółki z.o.o.;
  • prowadzą działalność artystyczną;

Zawieszenie działalności w trakcie korzystania z Ulgi

Każdy przedsiębiorca, ma pełne prawo zawiesić swoją działalność. Okres trwania wstrzymania działalności, może wynosić od 30 dni do 24 miesięcy. Nawet jeśli w tym czasie przedsiębiorca korzysta z ulgi Mały ZUS, to nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Aczkolwiek przedsiębiorca powinien pamiętać o tym, że okres przysługiwania ulgi nie zostanie przedłużony o czas, w którym działalność była zawieszona. Dlatego powinien dobrze tą kwestię przemyśleć, czy oby na pewno taki manewr mu się będzie opłacał.

Jeżeli Mały ZUS skończy się w trakcie trwania zawieszenia działalności, nie będzie to miało żadnych skutków. Przedsiębiorca nie musi także informować o tym fakcie żadnej jednostki administracyjnej.

Obowiązki przedsiębiorcy w chwili zakończenia trwania ulgi

Przedsiębiorca, który korzystał z ulgi Mały ZUS, po 24 miesiącach musi złożyć w Urzędzie stosowne dokumenty. W oddziale ZUSu koniecznie będzie musiał złożyć dwa dokumenty:

  • Formularz ZUS ZWUA  – wyrejestrowanie z ubezpieczeń.
  • Formularz ZUS ZUA – zgłoszenie do ubezpieczeń/zgłoszenie zmiany danych osoby ubezpieczonej.

Na złożenie dwóch powyższych dokumentów, przysługuje przedsiębiorcy termin 7 dni od dnia, w którym kończy się 24 miesięczna ulga.

Jeżeli poszukujesz więcej porad dotyczących rozpoczęcia działalności gospodarczej oraz związanych z optymalizacją podatkową, zapraszamy do kontaktu z naszym biurem rachunkowym i zapoznaniu się z informacją w dziale: Pomoc w Otwieraniu Działalności Gospodarczej