Zakup roweru „na firmę” a odliczenie VAT i podatku dochodowego

Tym razem poruszamy temat iście letnio-wiosenny, rower. Jazda na nim, jest jedną z najpopularniejszych form rekreacji. Aktualna intensywna rozbudowa infrastruktury tzw. ścieżek rowerowych powoduje jego częste wykorzystywanie środek komunikacyjny, zwłaszcza w dużych aglomeracjach jak np: Kraków, Warszawa lub Wrocław.

Z uwagi na obowiązujące przepisy podatkowe, które umożliwiają wliczenie roweru w koszta firmy, oraz odliczenie 100% VAT, rower jest staje się bardzo atrakcyjnym pojazdem z punktu widzenia przedsiębiorcy.

Kiedy możemy kupić rower „na firmę”?

Oczywiście rower może zostać kupiony „na firmę” jeżeli stanowi koszt uzyskania przychodu zgodnie art. 22 ust. 1 ustawy o PIT. Czyli jest wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów:

  1. Dojazdy na spotkania z naszymi obecnymi i potencjalnymi klientami.
  2. Przemieszczamy się pomiędzy kilkoma miejscami wykonywania usług (np. gabinetami).
  3. Zajmujemy się kwestiami formalnymi np. wizyty w urzędach, bankach.

Jak rozliczamy zakup roweru?

Sposób ewidencji pojazdu uzależniony jest od jego wartości początkowej. Jeżeli jego wartość nie przekracza kwoty 4000zł netto, koszt zakupu w całości może zostać uwzględniony w kosztach działalności.

Jeżeli wartość roweru przekroczy 4000zł należy zakwalifikować rower jako środek trwały. W tym wypadku odliczenie będzie odbywało się co miesiąc w formie odpisów amortyzacyjnych.

Jak wynika to z art. 22k ust. 7 ustawy o PIT nowe firmy i mali podatnicy mogą od razu zaliczyć do kosztów także droższe rowery jeżeli suma odpisów nie przekroczyła wartości 50 tyś. EUR w roku podatkowym.

Koszty utrzymania i eksploatacji

Do kosztów podatkowych możemy również zaliczyć wydatki związane z utrzymaniem jednośladu jak np. przeglądy techniczne, wymiana dętek, linek hamulcowych, zużytych elementów napędu oraz regulacja przerzutek.

WAŻNE:
Nie powinniśmy jednak brać pod uwagę uwzględniania w kosztach elementów odzieży rowerowej czy też kasku, ponieważ może zostać to zakwalifikowane jako wydatek prywatny.

Zakup roweru a samochód firmowy

Nic nie stoi na przeszkodzie aby posiadając samochód firmowy, posiadać również rower – jeżeli faktycznie stanowi koszt uzyskania przychodu. Potwierdzeniem jest interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 6 marca 2008 r. (ITPB1/415-802/08/MM).

Warto pamiętać, że rower w firmie to nie tylko skuteczny sposób na obniżenie podstawy opodatkowania, ale także doskonały środek transportu z niskimi kosztami eksploatacji, oraz korzystnym wpływem na zdrowie użytkownika.