Działalność Gospodarcza – zaświadczenie o braku zaległości podatkowych (ZAS-W)

Chcesz wziąć kredyt lub wystartować w przetargu? Potrzebne ci zaświadczenie o braku zaległości podatkowych? Sprawdź, jak można je uzyskać i czy musisz tracić czas w kolejkach w urzędzie skarbowym.

Zaświadczenie o braku zaległości podatkowych – podstawowe informacje

Jeśli chcemy uzyskać zaświadczenie o braku zaległości podatkowych, musimy wypełnić specjalny formularz. Spośród urzędowych dokumentów wybieramy ten o tytule: Zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach lub stwierdzające stan zaległości podatkowych (ZAS-W).

My jako wnioskodawcy wypełniamy tylko pierwszą część formularza. Podajemy dane identyfikacyjne firmy i dane adresowe. Urzędnik wskazuje, czy posiadamy jakieś zaległości, jeśli tak – to na jaką kwotę. Dalej: czy mamy do zapłaty jakieś odsetki za zwłokę oraz czy odroczono nam obowiązek zapłaty. Dodatkowo jest informacja, czy prowadzona jest jakaś egzekucja lub czy odpowiadaliśmy za jakieś wykroczenia skarbowe.

Zaświadczenie o braku zaległości podatkowych – opłata skarbowa

Za wydanie zaświadczenia o braku zaległości podatkowych należy uiścić opłatę skarbową w wysokości 21 zł. Kwotę można opłacić w kasie urzędu lub przelewem. Do wniosku należy dołączyć dowód wpłaty do trzech dni od daty złożenia wniosku.

Z opłaty skarbowej zwolnione są wnioski, składane w sprawach alimentacyjnych, ubezpieczeń ZUS, świadczeń socjalnych.

Gdzie można uzyskać zaświadczenie o braku zaległości podatkowych?

Zaświadczenie o braku zaległości podatkowych można uzyskać na kilka sposobów. Wniosek możemy złożyć w naszym urzędzie skarbowym. Wtedy możemy wnioskować osobiście, przesłać formularz pocztą lub za pośrednictwem platformy ePuap. Przesłanie formularza pocztą lub drogą internetową jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie swój czas i nie lubią wystawać w kolejkach w urzędzie.

Odbiór zaświadczenia o braku zaległości podatkowych

Urząd jest zobowiązany wydać zaświadczenie o braku zaległości podatkowych w ciągu 7 dni od daty złożenia wniosku. W przypadku, gdy osobą wnioskującą ubiega się o zaświadczenie dotyczące kogoś innego, to czas oczekiwania może być dłuższy. Wówczas urząd wydaje je w ciągu 7 dni od daty wydania zgody osoby, której zaświadczenie ma dotyczyć.
Jeżeli z jakiegoś powodu, wniosek o wydanie zaświadczenia o braku zaległości podatkowych był napisany w języku obcym, to musimy dołączyć wersję przetłumaczoną przez tłumacza przysięgłego. Dopiero po przetłumaczeniu wniosku, możemy oczekiwać na zaświadczenie.

Gotowy dokument możemy odebrać osobiście lub za pośrednictwem pełnomocnika. Jest również możliwość wysłania zaświadczenia pocztą. Jeśli chcemy dokument elektroniczny, to możemy go uzyskać przez ePuap lub w formie dokumentu potwierdzonego podpisem elektronicznym kwalifikowanym.

Czy trudno jest uzyskać zaświadczenie o braku zaległości podatkowych?

Zaświadczenie o braku zaległości podatkowych jest dość często wydawanym dokumentem. Możemy go uzyskać nie tylko w swojej sprawie, ale także w sprawie kogoś innego (oczywiście, jeśli sam zainteresowany wyrazi na to zgodę). Czas oczekiwania nie jest długi, wynosi do 7 dni. Zdarza się, że zaświadczenie wydawane jest od ręki.